Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gowin: młodzi ludzie muszą mieć łatwiejszy dostęp do mieszkań

- Problem dostępności mieszkań to jedno z najpoważniejszych wyzwań cywilizacyjnych przed jakim dzisiaj stoi Polska - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji dotyczącej powołania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Jędrzejowie.

Autor: Michał Kita

10.05.2021 12:33 / Aktualizacja 10.05.2021 13:48

image 10.05.2021. Jędrzejów. Konferencja dotycząca Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Na zdjęciu: Jarosław Gowin - wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Minister rozwoju, pracy i technologii stwierdził, że obecnie prawie połowa młodych Polaków w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami, bo nie stać ich na zakup własnego mieszkania.

Jak zaznaczył, mimo rekordowych wyników w polskim budownictwie, tylko w ubiegłym roku oddano do użytku ponad 220 tys. nowych mieszkań, ich liczba wciąż nie jest zadowalająca.

- Głównym problemem jest to, że mieszkania dostępne na rynku są drogie, często ich zakup przekracza możliwości zwłaszcza młodych rodzin z dziećmi. I to właśnie z myślą o tej części społeczeństwa, z myślą o tej grupie ludzi, powstają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - podkreśla.

Jarosław Gowin podkreśla, że najważniejszym elementem sukcesu SIM-ów jest duże wsparcie finansowe państwa dla tych przedsięwzięć budowlanych oraz ścisła współpraca z samorządami.

- Polska rozwija się najlepiej w tych miejscach, w których udaje się zbudować efekt synergii. Połączyć wysiłki samorządowców i rządu, na tym właśnie polega Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Samorządy dają grunt oraz know how, wiedzą w jaki sposób budować mieszkania i znają potrzeby lokalnej społeczności, natomiast rząd oprócz narzędzi legislacyjnych dostarcza ważne wsparcie finansowe.

Jak mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, inwestycje w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej  są wyrazem troski o mieszkańców regionu.

- Mam nadzieję, że już niedługo razem z zarządem Krajowego Zasobem Nieruchomości powołamy kolejną spółkę SIM, która będzie obejmowała Kielce i część gmin powiatu kieleckiego. Samorządowcy czekali przez kilkadziesiąt lat aby znów móc realizować inwestycje mieszkaniowe - dodaje.

Zdaniem Anny Korneckiej, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, głównym zadaniem  Społecznych Inwestycji Mieszkaniowych, jest pobudzenie rynku mieszkaniowego zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

- Chcemy, aby nie były to drogie mieszkania, które trzeba kupić na wieloletni kredyt. W SIM- ach aby dojść do własności wystarczy wniesienie 15 proc. partycypacji kosztów budowy mieszkania, a nie jego ceny. Brak marży daje ogromny komfort przyszłym lokatorom. Opcja dojścia do własności jest dodatkową zachętą, natomiast system jest bardzo elastyczny. W przypadku, kiedy nie chcemy po wielu latach wykupić mieszkania na własność, możemy skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, dzięki której odzyskujemy koszty wniesionej na początku partycypacji.

Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa podkreśla, że proces budowy mieszkań w ramach SIM przy ulicy Piłsudskiego powinien rozpocząć się najpóźniej do końca przyszłego roku.

- Nowe mieszkania obok miejsc pracy to podstawowy argument, dla którego warto osiedlać się w Jędrzejowie. W ostatnich sześciu latach w mieście wybudowano 330 mieszkań, obecnie prowadzimy także rozmowy w sprawie lokalizacji do budowy kolejnych 350 mieszkań. Społeczna inicjatywa jest wypełnieniem luki pomiędzy budownictwem komunalnym, a deweloperskim i dotyczy tych, którzy najbardziej potrzebują tego wsparcia - dodaje.

Michał Sroka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, podkreśla, że celem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest jego upowszechnienie, tak aby mogły z niego korzystać zarówno stolice regionów, jak również miasta powiatowe ale również mniejsze samorządy gminne.

W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej tylko w samym Jędrzejowie, na działce przy ulicy Piłsudskiego powstanie 120 nowoczesnych mieszkań czynszowych. Główną zaletą SIM-ów jest możliwość stopniowego dojścia do własności lokalu w okresie około 10-15 lat, spłacając jego wartość wraz z czynszem.

Spółkę w trzech województwach śląskim, małopolskim i świętokrzyskim tworzy sześć gmin, w  których w najbliższych latach we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości wybudowanych zostanie 500 mieszkań.

Galeria zdjęć Jędrzejów. Konferencja dotycząca Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (10.05.2021) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Jarosław Gowin Renata Janik RK Jędrzejów Marcin Piszczek Krajowy Zasób Nieruchomości Michał Sroka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Anna Kornecka
other news

Podobne wiadomości

Gminy Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów oraz Staszów w mieszkaniowej spółce

Gminy Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów oraz Staszów w mieszkaniowej spółce

W regionie powstaną tanie mieszkania za rządowe pieniądze

W regionie powstaną tanie mieszkania za rządowe pieniądze

Będą tanie i nowoczesne mieszkania. Gminy łączą siły

Będą tanie i nowoczesne mieszkania. Gminy łączą siły

Tanie mieszkania za rządowe pieniądze

Tanie mieszkania za rządowe pieniądze