Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gmina Chęciny będzie miała kolejną atrakcję

Blisko 200 tys. zł będzie kosztowało przygotowanie infrastruktury turystycznej i elementów informacyjnych na ścieżce geoturystycznej biegnącej przez rezerwat przyrody „Góra Zelejowa”. Szlak będzie kolejną atrakcją dla turystów w gminie Chęciny.

Autor: Dorota Klusek

08.11.2020 15:23

image 08.11.2020. Chęciny. Rezerwat przyrody „Góra Zelejowa” Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin wyjaśnia, że „Góra Zelejowa” to jeden z najcenniejszych obiektów naukowych i dydaktycznych w granicach Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.

- Na terenie rezerwatu znajduje się najdłuższa w Górach Świętokrzyskich grań wapienna o długości blisko kilometra. Występują tam ciekawe zjawiska krasowe, powierzchniowe. Poza tym można tam zobaczyć pozostałości po wydobyciu odmiany wapieni, tak zwanej „różanki zelejowskiej”, która jest również dowodem na to, że tętniło tam życie górnicze. Można też zaobserwować zjawiska tektoniczne, jakie zachodziły w tym obszarze - wymienia.

Jak dodaje Robert Jaworski, te wszystkie elementy sprawiają, że rezerwat jest unikatem, jeśli chodzi o dziedzictwo przyrodnicze i geologiczne. Natomiast fakt, że kiedyś tętniło tu życie górnicze, sprawia że mamy do czynienia także z dziedzictwem kulturowym.

Już kilka lat temu rozpoczęły się starania o fundusze unijne na inwestycję. Teraz się udało. Władze Chęcin pozyskały 85 proc. unijnego wsparcia. W ramach projektu remont przejdzie, znajdująca się przy wejściu do rezerwatu, od strony zachodniej wiata turystyczna. Stanie tu też mała architektura, między innymi stojaki na rowery, czy gra edukacyjna. Stare tablice informacyjne zostaną zdemontowane, a w ich miejscu pojawią się nowe, których treść pozwoli zapoznać się z bogactwem przyrodniczym terenu. Robert Jaworski dodaje, że powstanie szlak długości około kilometra, łączący zachodnią i wschodnią część rezerwatu.

- Myślę, że rezerwat będzie się cieszył dużym zainteresowaniem. Z jego wierzchołka, idąc szlakiem, który powstanie, rozpościera się przepiękny widok na miasto Chęciny, na górę zamkową, sam Zamek Królewski i myślę, że wszyscy pasjonaci pieszych wędrówek, którzy lubią przyrodę, chętnie będą przemierzać tę trasę - dodaje.

Lada dzień zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę szlaku. Władze Chęcin chcą, by nowa trasa była gotowa przed otwarciem sezonu turystycznego, na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

rezerwat Chęciny Robert Jaworski RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Chęciny rozbudowują sieć ścieżek rowerowych

Chęciny rozbudowują sieć ścieżek rowerowych

Chęciny stawiają na sport. W gminie powstaną trzy nowoczesne boiska

Chęciny stawiają na sport. W gminie powstaną trzy nowoczesne boiska