Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gdzie posadzić drzewo?

Drzewa określane są mianem „zielonej infrastruktury” miasta, ponieważ tak jak instalacje techniczne, pełnią istotną rolę w poprawie warunków życia mieszkańców. Dlatego, tak jak budowę obiektów czy wytyczanie dróg, drzewa trzeba sadzić w sposób bardzo przemyślany. Mała sadzonka za kilkanaście lat może stać się nie tylko uciążliwym problemem, ale wręcz zagrożeniem dla mieszkańców.

Autor: Marcin Przemirski

18.09.2020 10:51

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak mówi Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce drzewa posadzone w sposób chaotyczny zamiast zdobić, będą przeszkadzać. Wysokie drzewa będą cieszyć mieszkańców wyższych kondygnacji, natomiast mieszkańcom niskich pięter będą zabierały światło i zaciemniały mieszkania.

Nie można się ograniczyć jedynie do posadzenia drzew, należy je systematycznie i umiejętnie pielęgnować. Drzewa powinny być przycinane i kształtowane. Jak powiedział Roman Wróblewski, należy często skracać korony, dzięki temu uzyskamy pożądany kształt.

Drzewa, które dziś rozdajemy słuchaczom Radia Kielce to gatunki lasotwórcze. Mogą rosnąć pojedynczo, mogą rosnąć w grupie, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że po jakimś czasie osiągną pokaźne rozmiary. Należy je sadzić zatem w odpowiedniej odległości od bloków, z dala od infrastruktury miejskiej.

Do miast najbardziej polecane są drzewa liściaste. To właśnie one pochłaniają aż 85 proc. osiadającego na nich kurzu i spalin. Gdy spadną liście zdolność pochłaniania przez drzewo spada o 25 proc.

Gatunki należy dobierać w zależności od ilości miejsca, jaką mamy do zagospodarowania. Drzewa miejskie muszą być mało wymagające. Powinny być odporne na suszę i nie wymagać dużej ilości składników pokarmowych. Należy też stawiać na rośliny szybko rosnące - im szybciej drzewo staje się duże, tym prędzej zacznie spełniać rolę katalizatora spalin, kurzu i hałasu. Według specjalistów, w mieście należy sadzić rośliny długowieczne i gęste.

Galeria zdjęć Kielce. Radio Kielce. Akcja „SadziMY” (18.09.2020) [Zdjęcia: 33]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

drzewa RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Rozdawaliśmy sadzonki drzew

Rozdawaliśmy sadzonki drzew

Jak przygotować podłoże do posadzenia drzew?

Jak przygotować podłoże do posadzenia drzew?