Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Fundusze Europejskie dla świętokrzyskiego - wiemy na co zostaną wydane unijne środki

Władze województwa podjęły decyzję, na co wydać unijne pieniądze w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Jak informowaliśmy, do Świętokrzyskiego w ciągu najbliższych siedmiu lat trafi 1,403 mld euro. Zarząd województwa zatwierdził listę 44 strategicznych projektów, które mają zostać zrealizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu.

Autor: Michał Kita

21.07.2021 16:12

image Na zdjęciu (od lewej): Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Jak wyjaśnia Jacek Sulek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju, w ramach kontraktu programowego region zobowiązany jest przez Komisję Europejską do przeznaczenia prawie 40 proc. na tzw. cele środowiskowe i klimatyczne.

- To między innymi inwestycje w termomodernizacje budynków, odnawialne źródła energii, mobilność miejską, zagospodarowanie odpadów i retencję - dodaje.

Jacek Sułek podkreśla, że w ramach nowej perspektywy finansowej Unii, województwo wybrało kluczowe projekty, które będzie chciało zrealizować. Najważniejszym z nich będzie realizacja II etapu budowy kampusu Głównego Urzędu Miar.

- Całkowita wartość drugiego etapu to 150 mln zł. Dofinansowanie tej inwestycji w ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego byłoby na poziomie 50 proc. Zakładamy, że pozostałą część kosztów tej inwestycji uda się zabezpieczyć ze środków rządowych. Kolejnymi projektami strategicznymi są między innymi budowa Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii, a także projekty cyfryzacji placówek medycznych i instytucji publicznych - tłumaczy.

Dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w urzędzie marszałkowskim zaznacza, że na listę projektów strategicznych zarząd województwa wpisał także inwestycje zgłoszone przez miasto Kielce.

- Uzgodniliśmy do kontraktu projekt rewaloryzacji parku miejskiego im. Stanisława Staszica, a także zagospodarowanie północnej części Ogrodu Botanicznego o łącznej wartości 46 mln zł. Ponadto na listę wpisano także remont ulicy Wojska Polskiego do granic miasta o wartości 52 mln zł oraz przebudowę Placu Wolności wraz z budową parkingu podziemnego, jako zadanie do realizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - wyjaśnia.

Łącznie jako inwestycje strategiczne wpisano 16 projektów drogowych, w tym między innymi budowę obwodnic Klimontowa, Nowego Korczyna czy Kazimierzy Wielkiej, a także utworzenie nowych ścieżek rowerowych za około 100 mln zł.

Województwo świętokrzyskie w nowej perspektywie finansowej UE otrzyma 1,403 mld euro. W nowej perspektywie finansowej środki z funduszy regionalnej zmieniają nazwę z Regionalnego Programu Operacyjnego na Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kazimierza Wielka obwodnica Klimontów ŚCO Nowy Korczyn fundusze unijne RK Kielce Główny Urząd Miar
other news

Podobne wiadomości

Ustalono główne cele. Trwa walka o fundusze

Ustalono główne cele. Trwa walka o fundusze

Unijna kasa dla regionu. Jak wykorzystać pieniądze?

Unijna kasa dla regionu. Jak wykorzystać pieniądze?

Andrzej Bętkowski: miliard euro dla województwa to dużo, ale liczymy na więcej

Andrzej Bętkowski: miliard euro dla województwa to dużo, ale liczymy na więcej

Szkolnictwo zawodowe z unijnym wsparciem. Będą kursy, powstaną nowoczesne pracownie

Szkolnictwo zawodowe z unijnym wsparciem. Będą kursy, powstaną nowoczesne pracownie