Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Eksperci i naukowcy pracują nad nowatorską gaśnicą

Nowatorska gaśnica, którą można stosować przy pożarach instalacji fotowoltaicznych powstaje w Kielcach. Pracują nad nią eksperci z firmy EkoEnergia oraz naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej i Politechniki Warszawskiej.

Autor: Daniel Lenart

15.04.2021 14:37 / Aktualizacja 15.04.2021 15:44

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Robert Felczak / Radio Kielce
Komentarze

Gaśnica skutecznie radząca sobie z pożarami instalacji fotowoltaicznych jest bardzo potrzeba, bowiem z roku na rok takich instalacji przybywa. Montowane są zarówno na budynkach firmowych jak i w domkach jednorodzinnych.

Łukasz Dziedzic, prezes firmy EkoEnergia tłumaczy, że firma chce wprowadzić rozwiązanie, które będzie dawało dodatkowy rodzaj zabezpieczenia użytkownikom paneli fotowoltaicznych. Gaśnica ochroni również strażaków gaszącym dachy, na których są położone panele.

- Jeżeli dach się zapali, to automatycznie płonąć zaczynają też panele. Panel fotowoltaiczny jest urządzeniem czynnym elektrycznie, bowiem sam produkuje energię, więc strażak musi gasić urządzenie pod napięciem. A to jest niebezpieczne – tłumaczy Łukasz Dziedzic.

Koszt całego projektu to koszt 5,5 mln zł, z czego 3,7 mln zł przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pozostałą kwotę wyłożyła EkoEnergia.

Profesor Rafał Porowski z Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że urządzenie będzie składało się z komór z dwoma środkami gaśniczymi.

- Po pierwsze ze środkiem, którego zadaniem będzie pokrycie paneli fotowoltaicznych. W ten sposób odcinamy je od promieni słonecznych, a tym samym uniemożliwiamy instalacji generowanie energii elektrycznej – tłumaczy profesor Rafał Porowski. Zadaniem drugiego środka będzie generacja mgły wodnej i gaszenie płomieni.

Docelowo gaśnica ma znaleźć się w ofercie EkoEnergii. Produkt powinien trafić na rynek w pierwszej połowie 2023 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Politechnika Świętokrzyska RK Kielce Narodowe Centrum Badań i Rozwoju farma fotowoltaiczna Łukasz Dziedzic EkoEnergia prof. Rafał Porowski
other news

Podobne wiadomości

Mimoza do remontu. To już ostatni akademik PŚk

Mimoza do remontu. To już ostatni akademik PŚk

Sto drużyn chce wystawić swoje łaziki

Sto drużyn chce wystawić swoje łaziki

Naukowcy z Kielc na prestiżowej liście Uniwersytetu Stanforda

Naukowcy z Kielc na prestiżowej liście Uniwersytetu Stanforda

Eksperci Politechniki Świętokrzyskiej pomogą kształcić uczniów

Eksperci Politechniki Świętokrzyskiej pomogą kształcić uczniów