Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dziś ostatni dzień składania wniosków o rekompensatę dla ogrodników

Dziś ostatni dzień składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o rekompensaty dla producentów i sprzedawców chryzantem, którzy ponieśli straty z powodu zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada, co uniemożliwiło sprzedaż kwiatów. Do dziś do powiatowych biur Agencji na terenie województwa świętokrzyskiego wpłynęło ponad 400 wniosków.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

06.11.2020 08:42

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zgodnie z rozporządzeniem, poszkodowani otrzymają po 20 zł za chryzantemy doniczkowe i po 3 zł za kwiaty cięte. Jak informuje Józef Cepil, dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Kielcach, najwięcej wniosków złożyli producenci kwiatów z powiatu sandomierskiego - 172, którzy nie sprzedali prawie 47 tys. sztuk kwiatów doniczkowych. Z powiatu buskiego do południa wpłynęło 67 wniosków, ze staszowskiego 39, a z opatowskiego - 29. W powiecie kieleckim do tej pory złożono niewiele, bo tylko 25 wniosków, ale dotyczą one aż 36 tys. doniczek z chryzantemami.

Warunkiem skorzystania z pomocy jest posiadanie co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, bądź 200 kwiatów ciętych niesprzedanych w związku z obostrzeniami epidemicznymi. Wnioski są do pobrania na stronie ARiMR, są także dostępne w biurach powiatowych instytucji.

- Producent lub sprzedawca może umówić się z samorządem albo innym podmiotem na odbiór kwiatów, musi jednak otrzymać zaświadczenie, ile chryzantem przekazał i jakich. Po 16 listopada kwiaty, które zostaną u producenta lub sprzedawcy trzeba będzie zutylizować za pośrednictwem specjalistycznej firmy. W takim przypadku także wymagane będzie potwierdzenie dokonania utylizacji - powiedział Waldemar Maruszczak, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

W powiecie sandomierskim w uprawie chryzantem przoduje gmina Dwikozy, a także Samborzec, Zawichost i Wilczyce. Pan Paweł z gminy Zawichost i pani Katarzyna z gminy Dwikozy powiedzieli nam, że jeśli utrzymana zostanie zaproponowana cena za kwiaty, będzie to dobra pomoc dla rolników. O zyskach nie ma mowy, ale przynajmniej zwrócone zostaną koszty produkcji, które są wysokie. Składa się na nie m.in. zakup sadzonek, torfu, środków ochrony, a także podlewanie i robocizna.

Wnioski można składać osobiście, drogą elektroniczną lub pocztą. Pieniądze będą wypłacone do końca tego roku. Dzisiaj biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracują do godziny 18, czas pracy ze względu na upływający termin przyjmowania wniosków został wydłużony.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Samborzec Zawichost Wilczyce Dwikozy ARiMR RK Sandomierz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chryzantemy
other news

Podobne wiadomości

Chryzantemy od sprzedawców dla miasta

Chryzantemy od sprzedawców dla miasta

ARiMR kupuje chryzantemy. Wystarczy wypełnić wniosek

ARiMR kupuje chryzantemy. Wystarczy wypełnić wniosek

Chryzantemy zdobią ulice świętokrzyskich miast

Chryzantemy zdobią ulice świętokrzyskich miast