Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dziś finałowy koncert „Ucha Igielnego”. Zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego

Mistrzowskie kompozycje Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu kwartetu smyczkowego Atom String Quartet zakończą „Ucho igielne”, czyli II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach. Koncert odbędzie się dziś o godzinie 17, w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu. Po wydarzeniu organizatorzy zapraszają do kawiarenki festiwalowej w ogrodach ojców dominikanów.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Karol Żak , Dorota Klusek

31.07.2020 10:18 / Aktualizacja 02.08.2020 06:50

image Sandomierz. Kościół św. Jakuba Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Będzie to muzyka wytrawna, dla koneserów, ale w znakomitym wykonaniu - podkreśla Maciej Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala, która organizuje festiwal.

- Atom String Quartet to bardzo znany polski kwartet jazzowy. Występuje na całym świecie z różnymi, znakomitymi artystami jazzu, ale także muzyki klasycznej. Staramy się, żeby nasz festiwal był jak najbardziej nieszablonowy, różnorodny, więc Atom String Quartet wystąpi w kościele ojców dominikanów i wykona muzykę zmarłego w tym roku Krzysztofa Pendereckiego, w sposób absolutnie niezwykły – podkreśla.

Niezwykłe jest także samo miejsce – kościół ojców dominikanów, położony na jednym z sandomierskich wzgórz, w otoczeniu winnic. Świątynia ta należy do najciekawszych i najlepiej zachowanych wczesnych realizacji dominikańskich w tej części Europy. Jej początki sięgają XIII wieku.

Maciej Kusztal zwraca uwagę, że na tym właśnie polega wyjątkowość „Ucha Igielnego”, że łączy przeżycia muzyczne z pokazywaniem urokliwych miejsc na świętokrzyskiej, sandomierskiej ziemi.

- Festiwal znów gościł w najpiękniejszych, zabytkowych świątyniach, ale też na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. W tych wyjątkowych miejscach zabrzmiała wybitna muzyka, wykonywana przez najlepszych wykonawców – podkreśla.

W tym roku w gronie festiwalowych artystów znaleźli się: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Harmonium Duo z towarzyszeniem Cracow Vocal Quartet, organista Thomas Cornelius, a także Strauss Ensamble i jego goście - Ewelina Szybilska i Łukasz Gaj oraz gwiazda finałowego koncertu - Atom String Quartet.

Po raz pierwszy podczas drugiej edycji festiwalu pojawiła się „Strefa słuchacza”, podczas której można było porozmawiać o muzyce. Nie lada gratką była okazja zobaczenia niektórych świątyń po zmroku.

- Bardzo się cieszymy, że w tym trudnym czasie pandemii udało nam się zorganizować ten festiwal i że mimo ograniczeń związanych z reżimem sanitarnym, publiczność dopisała – zaznacza Maciej Kusztal.

Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury, promocji, turystyki i sportu w urzędzie miasta powiedziała, że festiwal „Ucho Igielne” to nowy i ważny element promujący Sandomierz w kręgach melomanów. 

- Koncerty organizowane są wyjątkowych miejscach, czyli przeważnie we wnętrzach zabytków, gdzie muzyka brzmi wyjątkowo. Dobór wykonawców i repertuaru jest doceniany wśród odbiorców - podkreśliła.

Wstęp na koncert zatytułowany „Penderecki na smyczkach” jest bezpłatny.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Katarzyna Knap-Sawicka Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” Maciej Kusztal
other news

Podobne wiadomości

Przez Ucho do serca

Przez Ucho do serca

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

Publiczność jest niezwykle spragniona doznań kulturalnych. Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

Publiczność jest niezwykle spragniona doznań kulturalnych. Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

Rusza kolejna edycja festiwalu „Ucho Igielne” [PROGRAM]

Rusza kolejna edycja festiwalu „Ucho Igielne” [PROGRAM]