Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dziś Dzień Wcześniaka, to co dziesiąte dziecko

Co 10. dziecko w Polsce przychodzi na świat przed planowanym terminem.

Autor: Iwona Murawska

17.11.2020 14:34

image Kielce. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka. Wcześniaki w Inkubatorze Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Jak informuje Monika Borowiec, neurologopeda, wcześniak to nie tylko dziecko, które z definicji rodzi się pomiędzy 22, a 37 tygodniem ciąży, ale także dziecko, które na świat przychodzi z wieloma nie do końca wykształconymi narządami, dlatego wymaga specjalnej opieki.

- Te dzieci oczywiście od razu trafiają do inkubatora. To są dzieci, które mogą ważyć tylko 500 gram, więc proszę sobie wyobrazić jak bardzo są malutkie, jak bardzo ich układ nerwowy jest niedoskonały i jakiej wymaga stymulacji. Niemowlę opuszcza inkubator, kiedy jego parametry życiowe są już w miarę stabilne i nabiera odpowiedniej wagi. To jest jednak początek walki i troski o jego zdrowie - mówi Monika Borowiec.

Noworodek urodzony o czasie, to dziecko, u którego już zakończyły się wszystkie procesy rozwojowe. Po urodzeniu następuje adaptacja do życia poza organizmem matki. Natomiast noworodek urodzony przed terminem jest dzieckiem, którego narządy są niedojrzałe i niedojrzale funkcjonują.

- Nierozwinięty i słaby jest chociażby wzrok wcześniaka, a niektóre dzieci rodzą się jeszcze ze zrośniętymi powiekami. Te dzieci mają też nad wyraz czułą skórę, która jest bardzo cienka, a przecież jest to największy organ sensoryczny naszego organizmu. Dziecko urodzone przed terminem wymagają także specjalnego karmienia, by nabierało tkanki tłuszczowej - dodała Monika Borowiec.

17. listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości problemu wcześniactwa, wiedzy na temat wcześniaków, przedwczesnego porodu i jego wszystkich następstw.

W Kielcach obchody tego dnia odbywają się będą po raz kolejny. W akcję włączyło się kilka przedszkoli. Wśród nich była placówka „Kreatywne maluchowo”. Dzieci z tej placówki wykonały prace plastyczne, a następnie wypuściły w niebo balony, które miały barwę fioletową, czyli kolor symbolizujący wcześniactwo.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

wcześniaki RK Kielce Światowy Dzień Wcześniaka Monika Borowiec
other news

Podobne wiadomości

Dziś dzień wcześniaka. Nawet co dziesiąte dziecko przychodzi na świat przed terminem

Dziś dzień wcześniaka. Nawet co dziesiąte dziecko przychodzi na świat przed terminem

Noworodek w sandomierskim Oknie Życia

Noworodek w sandomierskim Oknie Życia