Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dzierżyński przeniesiony do muzeum [WIDEO]

Zbroja husarska, karabin Maroszka, egzemplarz Enigmy – to przykładowe eksponaty, które znajdą się w Muzeum Historii Polski. Na terenie warszawskiej Cytadeli trwa budowa siedziby muzeum, które ma być otwarte w 2022 roku. Co ciekawe, wewnątrz jeszcze nieukończonego gmachu już umieszczono największe eksponaty.

Autor: Dionizy Krawczyński

07.01.2021 14:46

image Fot. / Muzeum Historii Polski

Jako jedne z pierwszych zostały dostarczone pozostałości pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy bolszewickiego aparatu terroru. Monument w czasach PRL-u stał na dzisiejszym placu Bankowym w Warszawie. Podczas rozbierania pomnika w listopadzie 1989 roku rozpadły się betonowe segmenty, z których był złożony.

– Demontaż pomnika stał się jednym z symboli przemian ustrojowych oraz upadku komunizmu w Polsce – podkreśla Robert Kostro, dyrektor MHP.

– Siedziba Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w Polsce i Europie – dodaje.

Wśród eksponatów przeniesionych dźwigiem był pień ponadtysiącletniego czarnego dębu odnaleziony w stawie niedaleko Pelplina w województwie pomorskim oraz lokomobila, czyli ciągnik parowy z przełomu XIX i XX wieku oraz transporter opancerzony SKOT.

- Te wozy w pierwszych tygodniach stanu wojennego służyły do organizowania posterunków wojskowych na skrzyżowaniach dróg – podają pracownicy placówki.

Więcej na portalu internetowym: Polska Zbrojna


icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wystawa budowa Stan Wojenny Strefa munduru
other news

Podobne wiadomości

Jak zrobić w domu muzeum?

Jak zrobić w domu muzeum?

Nowa propozycja Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Nowa propozycja Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Studenci stworzą nowe drony

Studenci stworzą nowe drony

Wojsko utworzy wyższą uczelnię medyczną

Wojsko utworzy wyższą uczelnię medyczną