Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dzień Języka Ojczystego uczczono w Sandomierzu spotkaniem z pisarzami

Pisarze Roman Chyła, Maciej Płaza i Michał Śmielak opowiadali dziś na spotkaniu z okazji Dnia Języka Ojczystego w Sandomierzu o swoich najnowszych publikacjach. Wszyscy trzej są rodowitymi sandomierzanami.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

21.02.2021 20:57

image 21.02.2021 Sandomierz. Od lewej Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, dr Roman Chyła - współautor publikacji pt. Kazimierz Wielki i Sandomierz, Michał Śmielak - autor powieści kryminalnej ”Znachor”, Grażyna Szlęzak-Wójcik - Radio Kielce Fot. / Urząd Miasta Sandomierza
Komentarze

Dr Roman Chyła jest współautorem książki pt. ”Kazimierz Wielki i Sandomierz”. Jak powiedział w pewnym stopniu wypełnia ona historyczną lukę na temat zmian, jakie zachodziły w Sandomierzu w XIV wieku, pozycji prawnej, administracyjnej i kulturalnej miasta, intensywnego osadnictwa.

Publikacja została wydana przy współpracy z urzędem miasta z okazji 650. rocznicy śmierci króla Kazimierza Wielkiego, która przypadła na listopad ubiegłego roku.

Maciej Płaza, utytułowany prozaik, tłumacz, laureat m.in. Nagrody Europy Środkowej Angelus mówił o swojej ostatniej powieści pt. „Golem” osadzonej w kulturze żydowskiej i obyczajach chasydów. Stwierdził, że motyw Golema, sztucznej istoty, która jest obdarzona życiem przez swojego stwórcę, zafascynował go tak bardzo, że zgłębiał ten temat w licznych materiałach dostępnych w języku polskim i angielskim.

Najstarsze wzmianki na ten temat pochodzą z późnej starożytności. Maciej Płaza dodał, że jego kolejna książka zostanie osadzona w Sandomierzu. Będzie to powieść społeczno-polityczna z czasu wojny i okresu powojennego.

Michał Śmielak to debiutant. Jego pierwsza książka pt. ”Znachor” ukaże się 18 marca. Jest to kryminał z elementami thrillera.  Autor powiedział, że jako pasjonat historii w swojej książce nawiązał do okresu polowań na czarownice. Jest tam również pościg za seryjnym mordercą. Niektóre wątki powieści bezpośrednio dotyczą Sandomierza. Przyznał, że oczekując na premierę swojej książki czuje się dość  skrępowany, ale pierwsze sygnały płynące po zapowiedzi uspokajają go.

- Napisałem książkę jaką sam chciałbym przeczytać. Mam nadzieję, że znajdzie się dużo osób, które zachcą sprawdzić, co mam do zaoferowania jako autor - dodał Michał Śmielak.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że Dzień Języka Ojczystego wręcz obliguje do tego, aby zainteresować się literaturą. Zwrócił uwagę na potencjał pisarski rodowitych sandomierzan, który można traktować także w kategoriach promocji miasta w kraju i za granicą. Zadeklarował, że spotkania z sandomierskimi premierami książkowymi będą odbywać się cyklicznie, ponieważ są  twórcze i promują czytelnictwo.

Spotkanie było transmitowane z sali zabytkowego Ratusza na profilu facebookowym Sandomierz - Królewskie Miasto, gdzie jest dostępne do obejrzenia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz RK Sandomierz Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
other news

Podobne wiadomości

Dzień Języka Ojczystego w Sandomierzu

Dzień Języka Ojczystego w Sandomierzu

Młodomowa na celowniku Tygodnia Kultury Języka

Młodomowa na celowniku Tygodnia Kultury Języka