Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Druhowie z OSP odebrali promesy na modernizację strażnic

Inwestycje, które jednocześnie zapobiegają emisji zanieczyszczeń i pomagają strażakom powstaną dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Autor: Daniel Lenart

06.07.2020 16:08

image 06.07.2020. Kielce. Odebranie promes przez strażaków-ochotników na projekty łączące ochronę środowiska z poprawą energooszczędnością strażnic. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Socha - wiceprezes WFOŚiGW, Anna Krupka - wiceminister sportu, Agata Wojtyszek - poseł PiS, brygadier Grzegorz Rajca - zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Bartłomiej Dorywalski - poseł PiS, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW. Przemawia: Krzysztof Słoń - senator PiS Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Ryszard Gliwiński, prezes instytucji podkreślał, że fundusz wspiera bardzo różne działania chroniące jakość powietrza.

- Chronimy środowisko nie tylko ratując je, ale dbamy też o energię, o jej oszczędzanie. Ten program jest po to, żeby strażnice OSP były wyposażone w nowoczesne źródła ciepła i w fotowoltaikę - tłumaczył prezes.

Wśród jednostek, które dostały dofinansowanie są druhowie z ochotniczej straży pożarnej w Lipowym Polu Plebańskim. Tadeusz Chyb, prezes jednostki mówił, że strażacy dostali ponad 22 tys. zł na nowy piec centralnego ogrzewania. Stary się zepsuł i nie nadaje się do użytku.

- Bez tych pieniędzy trudno byłoby nam przetrwać zimę. Na pewno dobrze je spożytkujemy - powiedział Tadeusz Chyb. Strażacy będą musieli dozbierać kilka tysięcy złotych, bowiem wymiana pieca ma kosztować około 29 tys. zł.

Anna Krupka, wiceminister sportu podkreślała, że program wpisuje się w działania rządu zmierzające do poprawy stanu środowiska naturalnego. Rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego jako jeden z priorytetów obrał troskę o czyste środowisko oraz o bezpieczeństwo. Dzięki tym pieniądzom będzie można zadbać o jedno i drugie. Przykładowo można sfinansować termomodernizację strażnic - wyjaśniała minister.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że dzięki wsparciu rządu bezpieczeństwo, również to zapewniane przez strażaków ochotników, cały czas się poprawia.

- Jeżdżąc po naszym powiecie z wielką satysfakcją widzę jak zmienia się stan tych strażnic. Są one bardziej nowoczesne, odremontowane. Te obiekty są prawdziwą chlubą dla mieszkańców - zapewniał parlamentarzysta.

Agata Wojtyszek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że dużą wagę dla wyposażenia i jakości jednostek OSP przykłada prezydent Andrzej Duda.

- Pan prezydent Andrzej Duda często mówił, że należy wspierać strażaków również w taki sposób, na przykład docieplając ich strażnice. Dlatego cieszę się, że taki program powstał i mam nadzieję, że nie jest to jego ostatnia edycja - stwierdziła Agata Wojtyszek.

Bartłomiej Dorywalski, również parlamentarzysta PiS dodał że  był program, w którym wspierano zakup wozów bojowych, a teraz nadszedł czas na ocieplenie strażnic. O popularności tego programu świadczy fakt, że 51 jednostek złożyło wnioski do funduszu i aż 21 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie - stwierdził parlamentarzysta.

Jak dodaje parlamentarzysta, na wsparcie ochotniczych straży pożarnych fundusz wydał 600 tys. zł w ramach dotacji, dodatkowo 2 mln zł zostały przeznaczone na pożyczki.

Galeria zdjęć Kielce. Odebranie promes na projekty łączące ochronę środowiska z poprawą energooszczędnością strażnic (06.07.2020) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Andrzej Duda Anna Krupka Agata Wojtyszek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Kielce Bartłomiej Dorywalski Ochotnicza Straż Pożarna Ryszard Gliwiński Tadeusz Chyb
other news

Podobne wiadomości

Potężna ulewa w Świętokrzyskiem. Strażacy mają mnóstwo pracy

Potężna ulewa w Świętokrzyskiem. Strażacy mają mnóstwo pracy

Strażacy z Woli Kopcowej obwieścili zwycięstwo

Strażacy z Woli Kopcowej obwieścili zwycięstwo

Świętokrzyscy strażacy w związku z sytuacją powodziową udali się na Podkarpacie

Świętokrzyscy strażacy w związku z sytuacją powodziową udali się na Podkarpacie

Strażacy-ochotnicy otrzymali dofinansowanie na zakup wozów

Strażacy-ochotnicy otrzymali dofinansowanie na zakup wozów