Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Drugie dawki szczepionek szybciej niż zakładano?

Prawdopodobnie dojdziemy do wniosku, że jednak powinniśmy skrócić okres między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział w poniedziałek wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że powinno się to wyjaśnić po posiedzeniu Rady Medycznej.

10.05.2021 10:18
Źródło: PAP

image Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia Fot. / Ministerstwo Zdrowia
Komentarze

Wiceminister resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany był w internetowej części wywiadu w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o to, czy skrócony zostanie okres podania drugiej dawki przeciwko COVID-19.

- W tamtym tygodniu pan minister Dworczyk zadał takie pytanie Radzie Medycznej. Myślę, że ta odpowiedź padnie na kolejnym posiedzeniu, czyli w tym tygodniu (...). Prawdopodobnie dojdziemy do wniosku, że jednak powinniśmy skrócić ten okres między pierwszą a drugą dawką. (...) Ten okres jest różny dla poszczególnych preparatów - poinformował Kraska.

 - To spowoduje, że przy tej ilości dodatkowych szczepionek, które do Polski docierają, możemy przyspieszyć jeszcze bardziej szczepienie osób tą drugą dawką, bo ja przypomnę, że żeby być w pełni uodpornionym trzeba (ją - PAP) przyjąć w przypadku tych firm, które posiadają preparaty dwudawkowe, inaczej oczywiście jest w przypadku firmy J&J - dodał Kraska.

Wyraził nadzieję, że spowoduje to także to, że być może Polacy będą też chcieli się szybciej chcieć szczepić.

- Przed nami wakacje. Chcemy na te wakacje wyjechać, a wiele krajów będzie jednak żądało w przypadku przyjazdu do nich tego certyfikatu, że jesteśmy zaszczepieni - podkreślił. W ocenie Kraski jest to ważny argument, żeby przekonać Polaków do szczepień.

Pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk powiedział PAP w niedzielę, że rząd czeka na rekomendację Rady Medycznej przy premierze w kwestii możliwości skrócenia odstępu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki w przypadku szczepionek dwudawkowych.

Pytany o to, kiedy można się spodziewać decyzji, odpowiedział: - Poprosiliśmy naukowców z Rady Medycznej o opinię pod koniec ubiegłego tygodnia i czekamy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Zdrowie RK Kielce RK Końskie koronawirus szczepionka przeciwko COVID-19
other news

Podobne wiadomości

Premier: opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów na szczepionki

Premier: opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów na szczepionki

Nie chcesz szczepionki? Zgłoś to

Nie chcesz szczepionki? Zgłoś to

Szczepionki działają także na brazylijski wariant koronawirusa?

Szczepionki działają także na brazylijski wariant koronawirusa?

Indyjska mutacja koronawirusa - czy szczepionki są skuteczne?

Indyjska mutacja koronawirusa - czy szczepionki są skuteczne?