Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dowiedzą się jak rozpoznać anoreksje i bulimię

Warsztaty dla nauczycieli, poświęcone zaburzeniom odżywiania przygotowuje Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Autor: Daniel Lenart

28.05.2021 16:42

image   Fot. / otuiw.pl
Komentarze

Magdalena Damian, terapeutka z centrum podkreśla, że w ostatnich miesiącach głównym problemem również dla młodych ludzi jest pandemia, ale to nie znaczy, że nagle zaburzenia odżywiania stały się mniej istotne niż wcześniej.

- Mówimy głównie o anoreksji i bulimii, ale w ostatnich latach pojawia się nowy problem: ortoreksja, czyli obsesyjna dbałość o skład spożywanego jedzenia. W pandemii młodzież nie miała dostępu do aktywności fizycznej, dlatego poszła w kierunku restrykcyjnych diet. W efekcie anoreksja cały czas jest, tylko ukryta, nie widać jej - tłumaczy Magdalena Damian.

Anoreksja i bulimia dotyczą przede wszystkim dziewczyn. Szkolenie dla nauczycieli ma przede wszystkim nauczyć ich zauważania uczniów mogących mieć problemy z odżywianiem. Nauczyciele zdobędą też wiedzę, jak rozmawiać z takimi osobami oraz gdzie je skierować po pomoc.

Magdalena Damian podkreśla, że szybkie wsparcie osoby z zaburzeniami odżywiania może uratować jej zdrowie, a nawet życie.

- Jeżeli mówimy o anoreksji, to takim pierwszym pojawiającym się problemem jest zatrzymanie miesiączki, co też może mieć konsekwencje w przyszłości. Innymi dolegliwościami są wypadające włosy, łamliwe paznokcie, skóra też to odczuwa. Nastolatki są osłabione, mdleją - informuje Magdalena Damian.

Szacuje się, że anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności ze wszystkich chorób natury psychicznej. To dlatego, że skrajne głodzenie się prowadzi do ogromnego obniżenia odporności organizmu.

Z kolei bulimia niszczy zęby, które uszkadzane są w trakcie wymuszanych wymiotów. Dochodzi do zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.

W Polsce obecnie nie ma szerokich badań dotyczących skali zaburzeń odżywiania u młodzieży szkolnej, ale zakłada się, że anoreksja może dotyczyć nawet 1,8 proc. dziewczyn poniżej 18 roku życia.

Szkolenie dla nauczycieli z naszego województwa odbędzie się 10 czerwca i będzie zorganizowane w formie on-line.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

kuratorium oświaty szkolenie nauczyciel RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Punkty Widzenia. Czy nauczyciele zgodzą się pracować dłużej w zamian za wyższe pensje?

Punkty Widzenia. Czy nauczyciele zgodzą się pracować dłużej w zamian za wyższe pensje?

Nauczyciele zarobią więcej?

Nauczyciele zarobią więcej?

Kuratorium pomoże wybrać szkołę

Kuratorium pomoże wybrać szkołę

Nauczyciele będą walczyć z otyłością dzieci

Nauczyciele będą walczyć z otyłością dzieci

Kazimierz Mądzik: pomoc dla oświaty po pandemii będzie niezbędna [OGLĄDAJ]

Kazimierz Mądzik: pomoc dla oświaty po pandemii będzie niezbędna [OGLĄDAJ]