Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Do czerwca mogą być zakończone procedury dotyczące KPO

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś powiedział, że spodziewa się szybkiego zakończenia procedur dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. Jego zdaniem mogłoby to nastąpić do przyszłego miesiąca.

13.05.2022 19:18
Źródło: IAR

image   Fot. Robert Felczak / Radio Kielce
Komentarze

Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Odbudowy z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, reszta to tanie pożyczki.

Rzecznik rządu poinformował, że Polska i Komisja doszły do porozumienia w sprawie warunków wypłat pieniędzy z KPO. Chodzi o poszczególne etapy reformy w wymiarze sprawiedliwości.
Teraz jest piłka jest po stronie unijnej. Rzecznik Komisji Europejskiej informuje, że Bruksela finalizuje wszystkie procedury. Ogłoszenie przez Komisję zielonego światła dla KPO spodziewane jest wkrótce, niewykluczone, że w przyszłym tygodniu. Ostatecznie plan musi jeszcze zatwierdzić Unijna

Rada, czyli ministrowie finansów krajów członkowskich.
"Zwyczajowo ta procedura trwa kilka tygodni. Na początku czerwca spodziewamy się zakończenia tej procedury, formalnego notyfikowania polskiemu rządowi oraz podpisania stosownej umowy” - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

Pierwsza transza pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy mogłaby zostać wypłacona latem. Wypłaty dla każdego kraju są warunkowe. Komisja Europejska sprawdza czy wszystkie zobowiązania są wypełnione. W przypadku Polski chodzi między innymi o przyjęcie przepisów likwidujących Izbę Dyscyplinarną.