Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dawna synagoga nie będzie już psuła wyglądu ulicy Żydowskiej

Trwa remont dawnej synagogi w Sandomierzu. Obecnie mieści się tutaj oddział Archiwum Państwowego w Kielcach. Prace polegają na remoncie elewacji, uzupełnieniu jej ubytków oraz pomalowaniu na nowy kolor.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

08.08.2020 12:33

image Sandomierz. Dawna synagoga, w której obecnie mieści się oddział Archiwum Państwowego w Kielcach Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Mamy za zadanie odświeżyć ten obiekt, przywrócić mu dawny blask. Wszystkie prace zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków w Sandomierzu - powiedział Mateusz Skrzyniasz, wykonawca prac.

Sandomierz. Dawna synagoga, w której obecnie mieści się oddział Archiwum Państwowego w KielcachFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Pierwsze efekty już są widoczne. Elewacja jest jaśniejsza od poprzedniej, ma piaskowy kolor. Piotr Pawłowski, kierownik sandomierskiego oddziału Archiwum Państwowego, powiedział, że prace remontowe były konieczne, ponieważ budynek psuł wygląd ulicy Żydowskiej, często odwiedzanej przez turystów. Po zakończeniu robót ładnie wkomponuje się w pozostałe kamienice znajdujące się przy tej ulicy. Dodał, że jednym z zadań archiwów państwowych jest dbałość o estetykę tego typu obiektów.

Zakończenie prac planowane jest na przełom sierpnia i września, jednak zależeć to będzie od warunków atmosferycznych. Pieniądze na remont pochodzą od naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych.

Sandomierz. Dawna synagoga, w której obecnie mieści się oddział Archiwum Państwowego w KielcachFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Budynek synagogi w Sandomierzu wzniesiono w 1758 roku. W połowie XIX wieku dobudowano od północy dom kahału, czyli dom gminy żydowskiej. W czasie okupacji  znajdowało się tutaj getto. Archiwum Państwowe ma swoją siedzibę w tym budynku od 1965 roku.

Społeczność żydowska mieszkała w Sandomierzu od XIV wieku do 1942 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Archiwum Państwowe Synagoga RK Sandomierz