Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dary z Kielc mają pomóc w walce z powodzią na Ukrainie

Środki czystości i higieniczne, a także dwie pompy do usuwania wody z zalanych piwnic - takie dary otrzymał w Kielcach konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski. Mają pomóc naszym sąsiadom w walce ze skutkami nawałnic, jakie kilkukrotnie nawiedziły zachodnią część kraju.

Autor: Dorota Klusek

14.07.2020 17:29

image 14.07.2020 Kielce. Przekazanie darów dla poszkodowanych w powodzi na Ukrainie. Od lewej: Wiaczesław Wojnarowski - Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda, Bogdan Wenta - Prezydent Miasta Kielce oraz Zdzisław Brodecki - Prezes Kieleckiej Fabryki Pomp „Białogon” Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Jak mówił konsul, powódź dotknęła szczególnie cztery regiony: iwanofrankiwski, lwowski, tarnopolski i czerniowiecki.

- W czasie powodzi zniszczonych zostało około 150 kilometrów dróg, ponad 80 mostów i inne obiekty infrastruktury. Ucierpiało około 70 miejscowości i ponad 22 tys. gospodarstw - wymieniał.

W usuwaniu wody z zalanych domów pomogą dwie pompy samozasysające, które przekazał Zdzisław Brodecki - prezes Kieleckiej Fabryki Pomp „Białogon”.

- Mam nadzieję, że sprzęt posłuży do szybszego usunięcia skutków powodzi i szybszego powrotu do normalności. Jest to sprzęt, który także nas ratował w tych latach powodziowych - podkreślił.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział, że przyjaciół, poznaje się w biedzie i wyraził nadzieję, że konsul Ukrainy uzna wizytę w naszym regionie za wizytę u przyjaciół.

- Wielka tragedia, jaka spotkała naród ukraiński jest nam bliska, my przeżywaliśmy to wielokrotnie w naszej historii i też ceniliśmy sobie każdą formę pomocy, jaka do nas spływała. Mam nadzieję, że to symboliczne poniekąd przekazanie jest wyrazem naszej ogromnej sympatii dla narodu i jego aspiracji - podkreślił.

Wojewoda zwrócił uwagę, że powódź jest jednym z wielu problemów, z jakimi dziś zmaga się Ukraina.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta przypomniał o wieloletnich kontaktach stolicy Świętokrzyskiego z Winnicą, która jest partnerskim miastem Kielc. Podkreślił, że u wschodnich sąsiadów Polski wciąż trwa wojna.

- Nie zapominajmy, że Ukraina cały czas jest w konflikcie z Rosją, co powoduje także straty ludzkie. Dlatego nawet ta drobna, symboliczna pomoc jest ważna. Mamy nadzieję, że choć w małym stopniu pomoże w walce z tą sytuacją, jaka tam nastąpiła - zaznaczył.

Wiaczesław Wojnarowski po raz pierwszy gości w naszym regionie. Stanowisko konsula generalnego Ukrainy w Krakowie objął wiosną tego roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bogdan Wenta Ukraina Winnica RK Kielce miasta partnerskie Zbigniew Koniusz
other news

Podobne wiadomości

Czy Bogdan Wenta otrzyma wotum zaufania?

Czy Bogdan Wenta otrzyma wotum zaufania?

Zbigniew Koniusz: zdjęcie pewnych nakazów zostało odczytane jako oznaka super normalności

Zbigniew Koniusz: zdjęcie pewnych nakazów zostało odczytane jako oznaka super normalności

W co gra prezydent Wenta?

W co gra prezydent Wenta?