Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czy odwiedziny w szpitalach powrócą? - rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i GIS

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przygotowali rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub przebył zakażenie wirusem, wówczas może go odwiedzić osoba zaszczepiona lub niezaszczepiona, ale mająca negatywny wynik testu.

Autor: Iwona Murawska

08.09.2021 18:03

image Końskie. Widok na szpital Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich informuje, że takie rozwiązanie w lecznicy wprowadził już prawie miesiąc temu.

- Odwiedzać naszych pacjentów mogą osoby zaszczepione bądź te, które przechorowały COVID-19 i mają negatywny wynik testu z ostatnich sześciu miesięcy, bądź wykonały test antygenowy przed przyjściem do szpitala maksymalnie trzy dni przed odwiedzinami. Naszych pacjentów najczęściej odwiedzają osoby zaszczepione oraz te, które przebyły COVID. One legitymują się dowodem zaszczepienia lub testem antygenowym - mówi Wojciech Przybylski.

W rekomendacjach wskazano także, że możliwe są odwiedziny pacjenta zaszczepionego przez osoby niezaszczepione, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku, jak wskazuje dokument, konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

Jednak zdaniem Wojciecha Przybylskiego, to nie jest dobre rozwiązanie. Jak mówi, nie wszyscy pacjenci, którzy przebywają w szpitalach, są zaszczepieni. Stąd nawet ich przypadkowy kontakt z osobą niezaszczepioną, która przyszła w odwiedziny do innego pacjenta może skutkować zakażeniem koronawirusem.

Natomiast Grzegorz Lasak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju uważa, że odwiedziny pacjentów zaszczepionych przez osoby niezaszczepione są możliwe, ale pod pewnymi warunkami.

- Osoba niezaszczepiona bądź taka, która nie miała negatywnego wyniku testu lub takiego testu nie miała wykonanego może stwarzać jakieś potencjalne zagrożenie. Jednak, jeżeli zachowamy wzmożony reżim sanitarno-epidemiologiczny, o którym mówi ministerstwo, wówczas jak najbardziej takie osoby również powinny mieć możliwość odwiedzenia swojego bliskiego w szpitalu - dodał Grzegorz Lasak.

W rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego określono również warunki odwiedzin u pacjentów niezaszczepionych przeciw COVID-19, którzy nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie RK Kazimierza Wielka Ministerstwo Zdrowia Grzegorz Lasak Szpital Powiatowy Busko-Zdrój Wojciech Przybylski Główny Inspektor Sanitarny RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Znów można odwiedzać pacjentki, ale w ścisłym rygorze

Znów można odwiedzać pacjentki, ale w ścisłym rygorze