Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czy Czarniecka Góra będzie uzdrowiskiem?

Włodarze gminy Stąporków zabiegają o przywrócenie Czarnieckiej Górze statusu uzdrowiska, którym ta miejscowość cieszyła się niemal 100 lat temu. Leczniczy mikroklimat mają potwierdzić badania. W przygotowaniu miejsca pod ewentualne uzdrowisko ma też pomóc skanalizowanie miejscowości.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

24.07.2020 12:50

image Czarniecka Góra. Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czarniecka Góra w XIX wieku i w okresie międzywojnia była uzdrowiskiem, do którego przyjeżdżali znani obywatele ówczesnej Polski np. pisarz Bolesław Prus, premier Felicjan Sławoj Składkowski, czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Te fakty przypomina Agnieszka Werens w książce „Czarniecka Góra - historia uzdrowiska”.

Jak informuje Dorota Łukomska, burmistrz gminy Stąporków, prace nad przywróceniem Czarnieckiej Górze statusu uzdrowiska trwają od 2017 roku.

- Mamy wstępne badania borowiny, która znajduje się na terenie gminy. Wykazały one właściwości lecznicze w schorzeniach narządów ruchu. Teraz jesteśmy na etapie szukania instytucji, która wykona dla nas badanie klimatu i właściwości leczniczych znalezionej borowiny - mówi.

Dziś jest ostatni dzień składania ofert na wykonanie badania klimatycznego. Do południa wpłynęły 3 propozycje. Oficjalne otwarcie kopert nastąpi 27 lipca. Wtedy też dowiemy się jakie będą koszty badania i jak długo potrwa.

Kolejnym krokiem, aby Czarniecka Góra zyskała leczniczy status jest przygotowanie infrastruktury. Jak mówi Dorota Łukomska, niezbędnym elementem jest skanalizowanie miejscowości.

- Na jednej z najbliższych sesji zabezpieczymy środki na sporządzenie dokumentacji na budowę kanalizacji w Czarnieckiej Górze i Czarnej. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będą ogłoszone nabory wniosków i będziemy mogli również zdobyć dofinansowanie na ten cel - dodaje burmistrz.

Dorota Łukomska przypomina, że w Czarnieckiej Górze znajduje się Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji. W jej ocenie, przekształcenie tej lecznicy w szpital uzdrowiskowy, o czym zadecydować może marszałek województwa świętokrzyskiego, również przyczyniłoby się do odzyskania statusu uzdrowiska.

W województwie świętokrzyskim status uzdrowiska ma Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. O utworzenie uzdrowiska poza Czarniecką Górą zabiegają także Kazimierza Wielka i Pińczów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji Czarniecka Góra uzdrowisko Dorota Łukomska RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Czarniecka Góra chce być uzdrowiskiem jak przed laty

Czarniecka Góra chce być uzdrowiskiem jak przed laty