Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czy celiakia jest czynnikiem zakażenia koronawirusem?

Celiakia to choroba, która większości z nas kojarzy się z nietolerancją glutenu, powiedziała na naszej antenie w „Czasie dla zdrowia” dr Beata Gładysiewicz, specjalista chorób dziecięcych, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

11.01.2021 15:31

image Na zdjęciu dr Beata Gładysiewicz, specjalista chorób dziecięcych, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Celiakia, czyli tzw. choroba trzewna, to trwała nietolerancja glutenu, która doprowadza do uszkodzenia jelita cienkiego. Organizm sam przeciwko sobie wytwarza przeciwciała, mówiła dr Beata Gładysiewicz. Choroba ta występuje u procenta, maksymalnie dwóch procent populacji, a jej objawy to m.in. objawy z przewodu pokarmowego, ale mogą to być też objawy dotyczące układu krwiotwórczego (anemia), neurologicznego (bóle głowy, migrena). Może to też być nielecząca się depresja, czy nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciąży, czy poronienia. Także tych objawów jest bardzo dużo i z różnych układów, wymieniał nasz ekspert.

Celiakia, to choroba przewlekła, trwając całe życie, nie da się jej wyleczyć. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy wobec niej bezsilni. Leczeniem, które mamy do dyspozycji na dziś to ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej do końca życia.

Osoba chora na celiakię nie jest jednak bardziej podatna na zakażenie koronawirusem, dodała dr Beata Gładysiewicz.

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Zdrowie RK Kielce celiakia koronawirus