Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czuje się bardzo dobrze, nie musi jeździć na dializy. Wyjątkowa pacjentka wdzięczna lekarzom

Pacjentka, która jako pierwsza w naszym województwie przeszła przeszczep nerki, została już wypisana do domu. Zabieg odbył się 2 lipca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, a w piątek 58-letnia Teresa Ślusarczyk spotkała się z mediami, aby podziękować zespołowi medycznemu i rodzinie dawcy za nowe życie.

Autor: Iwona Murawska

24.07.2020 10:55

image 24.07.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Pacjentka, która jako pierwsza w województwie świętokrzyskim przeszła przeszczep nerki, spotkała się z mediami. Na zdjęciu: Teresa Ślusarczyk, której została przeszczepiona nerka Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jak powiedziała pani Teresa, choroba nerki zaczęła się u niej w 1990 roku, po urodzeniu czwartej córki i cały czas postępowała, aż doprowadziła do skrajnej niewydolności nerki. Dlatego od pięciu lat kilka razy w tygodniu musiała poddawać się dializom.

- Czuję się bardzo dobrze, już nie muszę jeździć na dializy. Mam teraz zdecydowanie więcej czasu, który mogę poświęcić wnuczkom i dzieciom. Dziękuję całemu zespołowi medycznemu, ale też rodzinie dawcy, że nie sprzeciwili się, by od ich bliskiego pobrać organy. Dzięki ich decyzji dostałam nowe, lepsze życie. Jestem im bardzo wdzięczna - dodała Teresa Ślusarczyk.

24.07.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Pacjentka, która jako pierwsza w województwie świętokrzyskim przeszła przeszczep nerki, spotkała się z mediami. Na zdjęciu: Stanisław Głuszek - kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej, Jacek Bicki - zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej, Bartosz Stemplewski - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Krzysztof Bidas - zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w KielcachFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala na Czarnowie, przyznał, że to historyczny moment nie tylko dla lecznicy, ale całego województwa. Jak powiedział, jest to potwierdzenie rangi szpitala wojewódzkiego na mapie zdrowotnej całego kraju. Jednocześnie zapowiedział, że to na pewno nie ostatni przeszczep nerki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Przygotowania do uruchomienia ośrodka transplantacji nerek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach trwały dwa lata. Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej, w listopadzie 2018 roku w lecznicy na Czarnowie otworzono poradnię transplantacyjną, a następnie, aby uzyskać niezbędne zgody do rozpoczęcia procedury transplantacji nerek, klinika chirurgii musiała przejść szereg kontroli i audytów Poltransplantu. Natomiast w grudniu 2019 roku minister zdrowia wydał zgodę na pobieranie, przechowywanie i przeszczepienie nerek od dawców zmarłych.

24.07.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Pacjentka, która jako pierwsza w województwie świętokrzyskim przeszła przeszczep nerki, spotkała się z mediami. Na zdjęciu: Jacek Bicki - zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej, Bartosz Stemplewski - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Krzysztof Bidas - zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w KielcachFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jacek Bicki, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej, informuje, że zabieg przeszczepu nerki trwał ponad trzy godziny.

- Oczywiście najpierw musieliśmy znaleźć dawcę, czyli osobę, u której zespół lekarski stwierdzi śmierć mózgu i zakwalifikować go do pobrania narządów. Od tej osoby pobraliśmy nie tylko nerkę, ale też serce i wątrobę, które zostały przeszczepione chorym w innych szpitalach. Natomiast nerka została przeszczepiona mieszkance województwa świętokrzyskiego - dodał dr Jacek Bicki. 

Przy przeszczepieniu nerki obecnych było kilkanaście osób, zespół chirurgów, w tym ze specjalizacją z transplantologii, anestezjolodzy, instrumentariuszki i pielęgniarka anestezjologiczna. Byli to dr Jacek Bicki, prof. Stanisław Głuszek, lek. Jakub Kuchinka, lek. Magdalena Kołomańska oraz anestezjolodzy: lek. Grażyna Markowska, lek. Tomasz Buda, jak również pielęgniarki: mgr Marzena Piasecka, mgr Bożena Jamróz i mgr Iwona Kulińska.

Obecnie na przeszczep nerki w naszym województwie czeka 20 osób, a w Polsce około tysiąca.

Galeria zdjęć Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Pierwszy przeszczep nerki w regionie świętokrzyskim [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony transplantacja przeszczep nerki Stanisław Głuszek RK Kielce Poltransplant Jacek Bicki
other news

Podobne wiadomości

Historyczny moment w szpitalu wojewódzkim. Lekarze dokonali pierwszego przeszczepu nerki

Historyczny moment w szpitalu wojewódzkim. Lekarze dokonali pierwszego przeszczepu nerki

Wielki sukces kieleckich lekarzy! Pierwszy przeszczep nerki w szpitalu na Czarnowie

Wielki sukces kieleckich lekarzy! Pierwszy przeszczep nerki w szpitalu na Czarnowie

W Kielcach będą przeszczepiane nerki

W Kielcach będą przeszczepiane nerki

W Kielcach będą przeszczepiać organy. Na początku tylko nerki

W Kielcach będą przeszczepiać organy. Na początku tylko nerki