Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Cztery wirtualne spacery po muzeach

Cztery nowoczesne wirtualne spacery po wystawach w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, ale także po Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego pojawiły się na internetowej stronie Muzeum Narodowego w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

13.01.2021 17:47

image Dawny Pałac Biskupów Krakowskich Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

To efekt kolejnego projektu, w ramach programu „Niepodległa”. Jego tytuł brzmi „Dla pokrzepienia serc… Dziedzictwo Niepodległej”. Jak podkreśla Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, to nawiązanie do pisarza Henryka Sienkiewicza, który pisał „ku pokrzepieniu serc”.

- Czym najskuteczniej krzepić serca w dobie pandemii? My myślimy, że sztuką, pięknymi obrazami, wspaniałymi przedmiotami rzemiosła artystycznego i literaturą. Tak powstał nasz projekt – wyjaśnia.

Muzeum Narodowe przygotowało dla miłośników sztuki wirtualne wycieczki po czterech ekspozycjach, związanych z ideą niepodległości. Są to spacery po Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Urszula Kinder dodaje, że spacery wykonano w najnowszej technologii.

- Jest to ponad 80 panoram, i prawie 350 obiektów, które będzie można poznać przez zbliżenia, najazdy, obroty – zaznacza.

Muzeum przygotowało i udostępniło w przestrzeni wirtualnej ofertę edukacyjną, skierowaną do wszystkich grup wiekowych. Zajęcia online bazują na postaciach Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza, historii Kadrówki oraz twórczości młodopolskich artystów, prezentowanych w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej z podkreśleniem wątków symbolicznych, patriotycznych i historycznych.

Powstały także profesjonalne filmy edukacyjne, a po ich obejrzeniu można sprawdzić swoją wiedzę, rozwijając specjalnie przygotowany quiz. Zostało też wykonanych ponad 3 tys. gadżetów, które można pozyskać w konkursach ogłaszanych na facebooku, Na teczkach, maseczkach czy parasolkach pojawiły się motywy najpopularniejszych obrazów z Muzeum Narodowego w Kielcach.

To już trzeci projekt, realizowany przez Muzeum Narodowe w Kielcach w ramach programu „Niepodległa”. Jego wartość wynosi ponad 180 tys. zł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Piłsudski Oblęgorek Muzeum Narodowe Pałac Biskupów Krakowskich spacer RK Kielce program "Niepodległa" Urszula Kinder
other news

Podobne wiadomości

Muzeum Narodowe ma nowoczesne audioprzewodniki

Muzeum Narodowe ma nowoczesne audioprzewodniki

Dzierżyński przeniesiony do muzeum [WIDEO]

Dzierżyński przeniesiony do muzeum [WIDEO]

Jak zrobić w domu muzeum?

Jak zrobić w domu muzeum?

Nowa propozycja Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Nowa propozycja Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej