Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Coraz więcej rycerstwa na sandomierskiej starówce

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej stopniowo wraca ze swoimi pokazami na rynek starego miasta. Sandomierskich zbrojnych można spotkać w różnych częściach starówki.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

30.05.2020 08:39 / Aktualizacja 30.05.2020 10:37

image 30.05.2020 Sandomierz. Kasztelan Karol Bury i Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W plenerze ćwiczą musztrę, zaciągają warty przy znanych obiektach np. przy Bramie Opatowskiej.

- Wznowiliśmy szkolenia naszych łuczników, szermierzy i tancerzy, głównie w warunkach plenerowych i nieśmiało wychodzimy na stare miasto, bo bardzo jesteśmy stęsknieni  za tym miejscem i za turystami - powiedział Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Jego zdaniem Sandomierz powinien walczyć o to, aby sezon turystyczny był atrakcyjny dla osób przyjezdnych i wydłużony w tym roku. Podkreślił, że jego formacja jest gotowa do organizowania  zaplanowanych wcześniej wydarzeń, jeśli tylko pozwolą na to przepisy.  

Kasztelan jest za tym, aby nie rezygnować z oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego, łącznie z zaprezentowaniem inscenizacji dotyczącej rocznicy podpisania Zgody Sandomierskiej, aby odbyło się święto 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz został zorganizowany tradycyjny Jarmark Jagielloński, który dałby okazję do pokazania czasów Zygmunta Augusta.

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej stanowi dla turystów jedną z głównych atrakcji. Ich pokazy, zmiany wart, inscenizacje przyciągają zawsze tłumy widzów. Formacja działa od ponad 20 lat. W tym czasie zgromadziła  repliki strojów i wyposażenia z kilku epok zaczynając od wojów Mieszka I.

Z powodu epidemii wciąż nieczynna jest zbrojownia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, ani ich główna siedziba, czyli Kamienica Oleśnickich.

30.05.2020 Sandomierz. Kasztelan Karol BuryFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

rycerze Brama Opatowska Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej RK Sandomierz Karol Bury
other news

Podobne wiadomości

Sandomierscy rycerze bohaterami chińskiego kalendarza

Sandomierscy rycerze bohaterami chińskiego kalendarza

Rycerze z Pińczowa mają swój

Rycerze z Pińczowa mają swój "zamek"

Rycerze chcą powrócić na sandomierski rynek

Rycerze chcą powrócić na sandomierski rynek

Rycerze Kolumba zachęcają kobiety do badań profilaktycznych

Rycerze Kolumba zachęcają kobiety do badań profilaktycznych