Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Coraz bliżej dużej inwestycji w Chmielniku

Będzie więcej zieleni i rozwiązań proekologicznych komponujących się z zabytkowym charakterem miasta. Władze gminy przygotowują się do rewitalizacji centrum miejscowości. Rozstrzygnięty już został konkurs architektoniczny.

Autor: Karol Żak

29.08.2020 12:05

image Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika Fot. Stanisław Blinstrub / Grzegorz Jamka / Radio Kielce

Jak informuje Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika, w ramach inwestycji powstaną nowe ławki, miejsca do odpoczynku czy ładowarki do telefonów zasilane energią elektryczną. Ponadto wymienione zostanie oświetlenie. Planowane są również nowe nasadzenia roślinności.
Paweł Wójcik podkreśla, że powstanie także nowy pawilon wystawienniczy. Ma być on zasilany energią słoneczną.

- To będzie centrum informacji turystycznej. Powstanie tam także strefa do promocji lokalnych przedsiębiorców. Będzie można dowiedzieć się, jakie działalności prowadzą i co oferują. Nie zabraknie również przestrzeni dla twórczości ludowej - mówi burmistrz.

Paweł Wójcik dodaje, że w ramach inwestycji powstanie także mural nawiązujący do Chmielnika z początku XX wieku. W planach jest także utworzenie szlaku historycznego, który będzie kierował zarówno do synagogi, miejsc pamięci narodowej, jak i kościoła św. Trójcy.

- Informacje na temat szlaku będą też „zatopione” w chodnikach i będą kierowały do odpowiednich miejsc, tras czy zabytków. Oczywiście ten szlak będzie uwzględniał Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” - zaznacza burmistrz.

Konkurs architektoniczny wygrała kielecka firma Gdak Studio, która teraz przygotowuje dokumentację projektową do kolejnego, wykonawczego etapu. Paweł Wójcik podkreśla, że chciałby, aby prace budowlane rozpoczęły się w 2021 roku, a zakończyły w 2022. Prace modernizacyjne powinny wynieść około miliona złotych.

Rewitalizacja centrum Chmielnika to część wielkiej inwestycji, w skład której wchodzi m.in. modernizacja obiektów sportowych, stworzenie centrum rekreacyjnego, przebudowa ulic i przedszkola samorządowego. Na wszystkie te prace gmina pozyskała 4,5 mln zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Chmielnik doczeka się obwodnicy. Inwestycja znalazła się w programie budowy 100 obwodnic

Chmielnik doczeka się obwodnicy. Inwestycja znalazła się w programie budowy 100 obwodnic

Chmielnik i Łopuszno z dofinansowaniem na termomodernizacje

Chmielnik i Łopuszno z dofinansowaniem na termomodernizacje

Okolice zbiornika „Andrzejówka” w gminie Chmielnik zmienią swoje oblicze

Okolice zbiornika „Andrzejówka” w gminie Chmielnik zmienią swoje oblicze

Chmielnik gra i śpiewa na ludowo

Chmielnik gra i śpiewa na ludowo