Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Co zrobić, gdy pod nami załamie się lód? [PORADNIK]

Świętokrzyscy strażacy apelują do dzieci, rodziców i wędkarzy o rozwagę. Chodzi o niebezpieczeństwo załamania się lodu na zbiornikach wodnych.

Autor: Katarzyna Podraza

13.02.2021 17:01

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / PSP w Końskich
Komentarze

- Należy zachować szczególną ostrożność - ostrzega Marcin Nyga, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

- Grubość pokrywy lodowej jest w tej chwili dość znaczna, dochodzi nawet do 15 cm, ale jest to wartość niejednorodna. W zależności od stawu, jeziora, zalewu, czy też rzeki, te wartości mogą wahać się. Nie wszędzie ta grubość umożliwia bezpieczne wejście, stąd nasz apel - mówi Marcin Nyga.

Jak dodał, rodzice powinni być szczególnie wyczuleni, gdzie bawią się ich dzieci. 

- Wiem, że są spragnione zimy, bo przez ostatnie lata takiego śniegu i lodu nie było. Można teraz korzystać z tej aury zimowej, jednak każde wejście na lód tam, gdzie jest głęboko, to jest igranie z losem - zaznaczył rzecznik.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód? Policja radzi, aby w przypadku załamania lodu starać się zachować spokój i próbować wzywać pomoc. Ponadto:

- Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.

- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

- Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

- Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.

- W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym  oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

policja Straż Pożarna mróz
other news

Podobne wiadomości

Lód zawsze groźny - przestrzegają strażacy i ratownicy

Lód zawsze groźny - przestrzegają strażacy i ratownicy

Strażacy-ochotnicy ćwiczyli na lodzie

Strażacy-ochotnicy ćwiczyli na lodzie

Ćwiczenia strażaków na lodzie. Uratowali dwa psy

Ćwiczenia strażaków na lodzie. Uratowali dwa psy

Strażacy pokazali co robić, gdy załamie się lód

Strażacy pokazali co robić, gdy załamie się lód