Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Co zmieni się w podejściu Unii Europejskiej do rolnictwa?

Kolejna siedmioletnia perspektywa budżetowa Unii Europejskiej niesie wiele wyzwań dla polskich rolników - mówił podczas spotkania ze świętokrzyskimi samorządowcami poseł Grzegorz Wojciechowski.

Autor: Michał Kita

12.10.2020 16:53

image 12.10.2020. Kielce. Spotkanie ze świętokrzyskimi samorządowcami posła Grzegorza Wojciechowskiego. Na zdjęciu: poseł Grzegorz Wojciechowski Fot. Michał Kita / Radio Kielce

12.10.2020. Kielce. Spotkanie ze świętokrzyskimi samorządowcami posła Grzegorza WojciechowskiegoFot. Michał Kita / Radio Kielce

Polityk podkreślił, że ostateczny kształt wspólnej polityki rolnej Unii cały czas jest konsultowany, jednak już teraz można mówić o kilku istotnych założeniach. Jedną z nich jest między innymi zwiększenie nacisku na zieloną energię i ekologię.

- Około 25 proc. z całości wspólnej polityki rolnej UE ma zostać przeznaczone na tzw. „zielone rolnictwo”, którego nie powinniśmy się obawiać. Biorąc pod uwagę m.in. emisję dwutlenku węgla w rolnictwie, w rolnictwie holenderskim wynosi ona obecnie ponad 10 ton na hektar, z kolei w Polsce 2,5 tony na hektar. To pokazuje, że nawet jeśli ograniczenia emisji w rolnictwie zostaną wprowadzone, to nasze gospodarstwa nie odczują negatywnych skutków tego zabiegu - wyjaśnia.

Grzegorz Wojciechowski podkreśla, że duże znaczenie w kolejnej perspektywie finansowej Wspólnoty będą odgrywały małe gospodarstwa nastawione na zrównoważoną produkcję rolną.

- Ta produkcja opiera się przede wszystkim na tym, aby zasoby, którymi dysponujemy pozostawały dla przyszłych pokoleń. Takie założenia realizują m.in. gospodarstwa rodzinne. Ich istotą nie jest zysk, a bieżące utrzymanie i przekazanie całej substancji gospodarstwa swoim następstwom, bez nadmiernego wyeksploatowania przestrzeni produkcyjnej - dodaje.

Polityk zaznaczył, że w nowej perspektywie finansowej istotne będą wyzwania, z którymi boryka się polski przemysł rolny. To między innymi ograniczone rynki zbytu w przypadku trzody chlewnej oraz konieczność modernizacji na rynku przetwórstwa owoców i warzyw.

Zmiany mogą też objąć program Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego zasobów miałyby być finansowane zadania związane bezpośrednio z produkcją i przemysłem rolnym. 

12.10.2020. Kielce. Spotkanie ze świętokrzyskimi samorządowcami posła Grzegorza Wojciechowskiego. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, poseł Grzegorz WojciechowskiFot. Michał Kita / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Unia Europejska rolnictwo RK Kielce Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Grzegorz Wojciechowski
other news

Podobne wiadomości

Jan Krzysztof Ardanowski: polskie rolnictwo powinno być silnie zakorzenione w tradycji

Jan Krzysztof Ardanowski: polskie rolnictwo powinno być silnie zakorzenione w tradycji

Wicepremier Szydło: rolnictwo priorytetem dla rządu

Wicepremier Szydło: rolnictwo priorytetem dla rządu

Minister Ardanowski: jestem rolnikiem i chcę rolnictwo zmienić [ROZMOWA]

Minister Ardanowski: jestem rolnikiem i chcę rolnictwo zmienić [ROZMOWA]

Anna Krupka: teraz przyszła kolej na polskie rolnictwo

Anna Krupka: teraz przyszła kolej na polskie rolnictwo