Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Co w tym roku planuje Muzeum Narodowe?

W przygotowaniu są wystawy na temat „Kodeksu rycerskiego w średniowieczu” i „Kobiet w epoce Wazów”. Do końca zbliżają się też warte wiele milionów inwestycje. Muzeum Narodowe w Kielcach zdradziło swoje plany na 2022 rok.

Autor: Dorota Klusek

14.01.2022 16:36

image Kielce. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich po remoncie Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Pandemia uniemożliwiła normalne funkcjonowanie, ale mimo to miniony rok był bardzo pracowity. Dopisali zwiedzający, na co wskazuje frekwencja – mówi Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach i wskazuje liczby: prawie 26 tys. osób odwiedziło Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, niecałe 27 tys. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, około 5,5 tys. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, a prawie 8 tys. Muzeum Dialogu Kultur.

Rafał Olbiński bezkonkurencyjny

Spośród zorganizowanych wystaw, największym zainteresowaniem cieszyła się monograficzna ekspozycja, prezentująca bogaty dorobek artystyczny Rafała Olbińskiego. Od lipca do października, do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przyszło prawie 5 tys. osób, żeby zobaczyć tę ekspozycję.

Ciekawość wzbudziła też wystawa dzieł Nikofora Krynickiego, które od czerwca do września, były prezentowane w Muzeum Dialogu Kultury przy kieleckim Rynku. Zobaczyło ją około 1,4 tys. osób. Muzeum organizowało też liczne eventy. Wśród nich znalazł się cykl koncertów „Chopinowskie inspiracje”, którego współorganizatorem było Radio Kielce. Z dużym zainteresowaniem spotkały się Drugie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej, które także gościły w Pałacu.

Pracownicy Muzeum Narodowego w Kielcach pracują już nad ekspozycjami, które będzie można zobaczyć w tym roku.

Kodeks rycerski i historia ciekawych dam

Jak zapowiada Urszula Kinder, pierwszą wystawą, na którą zaprosi Muzeum Narodowe w Kielcach, będzie "Ofenkachel – kafel do pieca”. Zostanie otwarta 21 kwietnia, w Muzeum Dialogu Kultur przy Rynku w Kielcach i potrwa do maja tego roku.

- Jest to wystawa, która w sposób przekrojowy prezentować będzie różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne, znajdujące się w zbiorach działów: archeologii, historii, rzemiosła artystycznego oraz sztuki ludowej – mówi.

Kolejną propozycją będzie wystawa zatytułowana „Kodeks rycerski w średniowieczu”. Na nią Muzeum Narodowe zaprosi do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. - Będzie to opowieść o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza – mówi Urszula Kinder.

- Narrację ekspozycji stworzą fragmenty powieści noblisty, których przekaz zostanie wzbogacony o dzieła malarskie, grafikę oraz obiekty przestrzenne, jak rzeźba, broń, elementy uzbrojenia i numizmaty. Jest to wystawa o charakterze edukacyjnym, i będzie także lekcją historii o polskim średniowieczu i panujących wówczas obyczajach. Potrwa od 21 kwietnia do 30 października – wyjaśnia.

Historia zapanuje także w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie jak zapowiada Urszula Kinder, powstanie największa w tym roku ekspozycja Muzeum Narodowego w Kielcach: „Kobieta w epoce Wazów”.

- Założenia tej wystawy koncentrują się wokół wyjątkowych postaci kobiecych i roli, jaka odegrały od schyłku XVI do drugiej połowy XVII wieku. Ramy czasowe wystawy to 1587-1668. Kobiety, o których mowa to żony monarchów, kobiety z rodziny królewskiej, damy dworu, wpływowe niewiasty, żony magnatów. Kolejną grupę stanowią kobiety niepospolite, niejednokrotnie wyprzedzające swoją epokę. Na wystawie zaprezentowane zostaną wizerunki malarskie i graficzne kobiet epoki Wazów a także medale, dokumenty starodruki i dzieła rzemiosła artystycznego – wymienia.

Wystawie, która potrwa od 28 kwietnia do 2 października, towarzyszyć będzie publikacja.

Finał wielomilionowych inwestycji

Z kolei od 26 maja do listopada będzie można oglądać propozycję Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Będzie to wystawa zatytułowana „Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice – Adam Mickiewicz >Ballady i romanse<”.

- Wystawa zorganizowana z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Znajdą się na niej ilustracje do 14 ballad z wydanego w Wilnie, w 1822 roku, pierwszego tomu poezji Adama Mickiewicza – tłumaczy rzecznik.

Urszula Kinder mówi, że ten rok upłynie pod znakiem finałów wartych miliony inwestycji. - W okolicach marca będziemy otwierać Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, a zakończenie Modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy przypada na czerwiec – zapowiada.

A skoro mowa o inwestycjach, to w tym tygodniu, przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach rozpoczął się montaż tak zwanych słupków antywłamaniowych, czyli wysuwanych z podłoża elementów, które będą ograniczały wjazd nieupoważnionych samochodów na płytę przed główną siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Oblęgorek Muzeum Dialogu Kultur Muzeum Narodowe Pałac Biskupów Krakowskich Rafał Olbiński pałacyk Sienkiewicza Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego RK Kielce Urszula Kinder Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej
other news

Podobne wiadomości

Koniec remontu w Pałacu Biskupów Krakowskich

Koniec remontu w Pałacu Biskupów Krakowskich

Pałac biskupów lada chwila, jak nowy

Pałac biskupów lada chwila, jak nowy

Pałac Biskupów Krakowskich bez kamiennych balustrad

Pałac Biskupów Krakowskich bez kamiennych balustrad

Żywioły jak nowe. Trwa remont w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich

Żywioły jak nowe. Trwa remont w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich