Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Co miesiąc zgłaszają się pacjenci pogryzieni przez psy

Policja nadal poszukuje psa który w sobotę zaatakował 21-letnia kobietę. Do zdarzenia doszło w gminie Chęciny. Prawdopodobnie był to pies rasy amstaff. Funkcjonariusze próbują także ustalić kto jest właścicielem czworonoga i jak doszło do tej sytuacji.

Autor: Monika Miller

15.09.2020 15:25

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / pixabay.com

W każdym miesiącu do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zgłaszają się pacjenci pogryzieni przez psy. Zdarzają się poważniejsze rany, które wymagają szycia, a także mniejsze zadrapania. Po udzieleniu pierwszej pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym każda osoba jest kierowana do kliniki chorób zakaźnych, ze względu na zagrożenie wścieklizną - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik lecznicy.

- Jeżeli pacjent został ugryziony przez psa, którego właściciel jest znany i wiadomo, że zwierzę było zaszczepione przeciwko wściekliźnie nie ma konieczności szczepienia człowieka - zaznacza.

W województwie świętokrzyskim od wielu lat nie było przypadku wścieklizny, a w Polsce ostatni przypadek był odnotowany na początku lat dwutysięcznych.

Agresja u zwierzęcia zawsze ma jakąś przyczynę - zauważa Agnieszka Grabka, behawiorysta i trener w szkole „Idealny pies”. Dla przykładu zwierzę może ugryźć, gdy będzie chciało bronić swojego właściciela lub gdy poczuje się zagrożone. Jeżeli podczas spaceru zostaniemy zaatakowani przez czworonoga nie wolno uciekać - przestrzega behawiorystka.

- To może pobudzić psa do pogoni. Lepiej ustawić się do niego przodem i zasłonić kijem lub rowerem, czyli jakimś narzędziem które mamy w zasięgu ręki. Często udawanie, że trzymamy jakiś przedmiot i chcemy w niego czymś rzucić powoduje, że zwierzęta uciekają. Nie należy także wpatrywać się w jego oczy - przestrzega.

Młodszy aspirant Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach informuje, że zgodnie z prawem właściciel zwierzęcia powinien trzymać go tak, aby nie wyrządził nikomu krzywdy i nie był agresywny. Dla przykładu, gdy pies biega po podwórku i wybiegnie na ulice, gdzie dojdzie przez niego do wypadku, jest za to odpowiedzialny właściciel. Podobnie będzie w przypadku, gdy wyprowadzony na spacer czworonóg zaatakuje przechodnia i spowoduje u niego obrażenia. Ponadto każdy pies powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. - Niedopełnienie tego obowiązku jest wykroczeniem - mówi. Grozi za to grzywna.

W polskim prawie jest 11 ras psów, które są uznawane za szczególnie niebezpieczne. Możemy je mieć tylko wtedy, gdy dostaniemy zezwolenie wójta, burmistrza lub prezydenta To między innymi amerykański pit bull terier, pies z Majorki oraz buldog amerykański.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

pogotowie ratunkowe pies Chęciny RK Kielce Policja Państwowa Karol Macek
other news

Podobne wiadomości

Poranek w RK: czy pies jest równoprawnym członkiem naszych rodzin?

Poranek w RK: czy pies jest równoprawnym członkiem naszych rodzin?

„Uwaga w tym domu panuje pies, chyba że wrócił kot”

„Uwaga w tym domu panuje pies, chyba że wrócił kot”

Policyjny pies w akcji. Uratował życie starszego człowieka

Policyjny pies w akcji. Uratował życie starszego człowieka

Policyjny pies dogonił pirata drogowego

Policyjny pies dogonił pirata drogowego