Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ciekoty pamiętają o Barbarze Wachowicz

W ubiegłym tygodniu premierę miała książka Barbary Wachowicz „Wielcy Twórcy. Moniuszko, Conrad, Shakespeare i inni”. To ostatnia publikacja pisarki poświęcona wybitnym artystom. Wydawnictwo upamiętnia także ją samą. Nie brakuje informacji o związkach badaczki z Ciekotami.

Autor: Dorota Klusek

16.11.2020 17:35

image 22.10.2017 Ciekoty. Barbara Wachowicz Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zmarła przed dwoma laty Barbara Wachowicz była publicystką, scenarzystką, pisarką, a także autorką biografii wielu wybitnych Polaków. Wśród postaci, które ją zafascynowały był też Stefan Żeromski. To zainteresowanie sprawiło, że pisarka przyjechała w Góry Świętokrzyskie i potem wielokrotnie tu wracała.

W książce, która kilka dni temu trafiła do księgarń, oprócz sylwetek wielkich pisarzy, pokazana została także Barbara Wachowicz. Jej samej poświęcona jest ostatnia część publikacji, a jednym z autorów wspomnień jest Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach.

Książki Barbary Wachowicz „Wielcy Twórcy. Moniuszko, Conrad, Shakespeare i inni”Fot. szklanydom.maslow.pl

- Cieszę się, że agentka Barbary Wachowicz, Danuta Hanna Jakubowska, zwróciła się do mnie z propozycją dopisania kilku akapitów, żeby pamiętać o tym, co się działo na Żeromszczyźnie. Dlatego też wszystkie osoby, które sięgną po tę książkę, będą mogły przeczytać o Barbarze Wachowicz i jej działaniach w Ciekotach od tego momentu, kiedy pojawiła się tu pierwszy raz, kręcąc film o Stefanie Żeromskim, aż do ostatniego spotkania w maju 2018 roku, kiedy na kilka tygodni przed śmiercią przyjechała do nas - wyjaśnił.

Te silne związki pisarki ze „Szklanym Domem” zostaną mocno podkreślone także w samych Ciekotach. Wojciech Purtak zapowiada kolejne działania pielęgnujące pamięć o Barbarze Wachowicz.

- Zgodnie z zapisem w testamencie, dostaliśmy pamiątki po pisarce. To są jej nagrody, statuetki, które już są prezentowane w przestrzeni „Szklanego Domu”, ale mamy również stroje sceniczne, w których pisarka występowała, chociażby podczas swojego widowiska „Wigilie polskie” w teatrze w Poznaniu - wyjaśnia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ciekoty Szklany Dom RK Kielce Barbara Wachowicz Wojciech Purtak
other news

Podobne wiadomości

Barbara Wachowicz nie żyje [WSPOMNIENIA]

Barbara Wachowicz nie żyje [WSPOMNIENIA]