Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Chcesz skorzystać z wizyty u specjalisty? Zapoznaj się ze zmianami

Od dziś tradycyjne papierowe skierowania do lekarzy specjalistów odeszły do lamusa. Zastąpiły je elektroniczne dokumenty.

Autor: Iwona Murawska

08.01.2021 10:24

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / pacjent.gov.pl

Dotychczas lekarze mogli wypisywać skierowania papierowe, elektroniczne, albo używać formy łączonej. Natomiast od dziś, 8 stycznia można wypisywać tylko e-skierowania - przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jeżeli chodzi o załatwianie wszelkiego rodzaju formalności, to już kilka lat temu wkroczyliśmy w erę e-zdrowia. Posługujemy się już e-zwolnieniami lekarskimi i e-receptami, a dziś zaczną obowiązywać również i e-skierowania - mówi Beata Szczepanek.

Jak dodaje, e-skierowanie to wygodne dla pacjenta rozwiązanie, ponieważ może on dostać taki dokument nie wychodząc z domu. Wystarczy skorzystać z teleporady i gdy lekarz uzna, że pacjentowi potrzebna jest konsultacja specjalisty, wystawi e-skierowanie. Podobnie jak e-recepta, będzie to czterocyfrowy kod i na podstawie takiego e-skierowania pacjent może zarejestrować się do specjalisty, wyjaśnia Beata Szczepanek.

- E-skierowanie lekarz może oczywiście wystawić pacjentowi także podczas bezpośredniej wizyty w przychodni. Mając e-skierowanie, pacjent nie będzie musiał z tym dokumentem iść do poradni specjalistycznej, by się zarejestrować. Wystarczy, że zadzwoni do przychodni i umówi się na wizytę, ponieważ jego skierowanie będzie w systemie - dodała Beata Szczepanek.

Osoby, które nie mają telefonu komórkowego, dostępu do Internetu, czy Internetowego Konta Pacjenta, czterocyfrowy kod otrzymają, jak w przypadku e-recepty, w formie wydruku.

Możliwość wystawiania e-skierowania została udostępniona już w październiku 2018 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Zdrowie RK Kielce RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Ważna zmiana w skierowaniach na leczenie

Ważna zmiana w skierowaniach na leczenie