Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Cenny dar NBP dla Muzeum im. Orła Białego

Dwa kolekcjonerskie banknoty dwudziestozłotowe i trzy monety o nominale 10 zł trafiły do zbiorów Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Wartość rynkowa numizmatów, podarowanych przez Narodowy Bank Polski kilkadziesiąt razy przekracza nominalną. Wszystkie zostały wydane z okazji wielkich rocznic przypadających w tym roku.

Autor: Anna Głąb

10.09.2020 22:01

image Skarżysko-Kamienna. Numizmaty przekazane przez Narodowy Bank Polski Muzeum im. Orła Białego Fot. / Muzeum im. Orła Białego

Banknot dwudziestozłotowy poświęcony jest setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ma on, jako pierwszy w historii NBP, pionową orientację. Jedna z jego stron przedstawia wizerunek Józefa Piłsudskiego według obrazu Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Druga, to fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Toruniu.

Monety upamiętniają kolejno setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 75. rocznicę powstania konspiracyjnej organizacji Wolność i Niezawisłość oraz 40-lecie Solidarności.

Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum, zaznacza, że nie sposób ocenić pełnej wartości przekazanych numizmatów, ale jeden banknot na portalu aukcyjnym już teraz osiąga cenę ponad 2,5 tys. zł.

Pieniądze posłużą jako pretekst do rozmowy z młodzieżą skarżyskich szkół o ważnych wydarzeniach. Już niebawem będą prezentowane w każdej skarżyskiej szkole. Na stałe do muzeum wrócą na rocznicę odzyskania niepodległości.

Początkowo do placówki miał trafić jeden banknot, jednak dyrekcja kieleckiego oddziału NBP, znając działalność muzeum, drugi banknot przekazała na cel charytatywny. Zgodnie z zapowiedziami, w najbliższym czasie zostanie on zlicytowany na rzecz potrzebujących.

Galeria zdjęć Skarżysko-Kamienna. Numizmaty przekazane przez Narodowy Bank Polski Muzeum im. Orła Białego (10.09.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Grzegorz Bień NBP Muzeum Orła Białego RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

Tłum przed bankiem. Ogromne zainteresowanie kolekcjonerskim banknotem

Tłum przed bankiem. Ogromne zainteresowanie kolekcjonerskim banknotem

Wirtualna noc skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego

Wirtualna noc skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego

Nowa „nawigacja” w Muzeum im. Orła Białego

Nowa „nawigacja” w Muzeum im. Orła Białego

Prawdziwe „perełki” wśród nowych eksponatów Muzeum Orła Białego

Prawdziwe „perełki” wśród nowych eksponatów Muzeum Orła Białego