Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Cały czas trudna sytuacja świętokrzyskich szpitali

Pomimo mniejszej dobowej liczby przypadków koronawirusa w regionie, sytuacja w świętokrzyskich szpitalach, cały czas jest trudna.

Autor: Iwona Murawska

19.10.2020 12:41

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, czyli największej lecznicy w regionie, nie ma już wolnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik lecznicy.

- W zasadzie u większości pacjentów, którzy trafiają do naszego szpitalnego oddziału ratunkowego jest potwierdzony COVID-19 lub zakażenie jest diagnozowane w trakcie pobytu pacjenta na SOR. Staramy się zapewnić ciągłość udzielania świadczeń medycznych, jednak ze względu na trudną sytuację niektóre oddziały pracują w ograniczonym zakresie - mówi Anna Mazur-Kałuża.  

W bardzo ograniczonym zakresie działa m.in. Świętokrzyskie Centrum Neurologii, które przyjmuje pacjentów tylko z udarami mózgu. Z powodu braku wolnych łóżek, w dalszym ciągu wstrzymane są przyjęcia na jednym z oddziałów wewnętrznych. Przepełnione są także kliniki kardiologiczne.

Z kolei w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach, w którym decyzją wojewody świętokrzyskiego hospitalizowani mogą być tylko pacjenci zarażeni koronawirusem, obecnie przebywa już około 180 pacjentów - informuje Małgorzata Kałuża, rzecznik lecznicy. 

- Nasz szpital posiada w sumie 330 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 29 miejsc z dostępem do respiratora. Takich łóżek obecnie zajętych jest 11. Natomiast kolejne respiratory, którymi dysponuje nasz szpital są już przy łóżkach pacjentów poddanych tlenoterapii i są dla nich zarezerwowane - dodała Małgorzata Kałuża.

W piątek zakażonych koronawirusem zaczął przyjmować szpital MSWiA przy ulicy Ogrodowej w Kielcach. Jak poinformowała dyrektor Halina Olendzka, dziś w placówce przebywa piętnastu pacjentów z COVID-19. Docelowo będzie ich mogło być hospitalizowanych maksymalnie pięćdziesięciu.

Z kolei przygotowania do przyjmowania większej liczby pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 rozpoczął Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju. Dotychczas placówka dysponowała 19 łóżkami dla pacjentów covidowych, ale decyzją wojewody świętokrzyskiego, w sumie tych miejsc ma być 207. Pierwsi pacjenci zakażeni koronawirusem do buskiej lecznicy trafią pod koniec tego tygodnia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony RK Starachowice RK Kazimierza Wielka Szpital Powiatowy Starachowice RK Kielce Szpital Powiatowy Busko-Zdrój Szpital MSWiA Anna Mazur-Kałuża Świętokrzyskie Centrum Neurologii
other news

Podobne wiadomości

COVID-19 w Koronie Kielce

COVID-19 w Koronie Kielce

Dalszy wzrost zachorowań na COVID znacznie pogorszy dostęp do leczenia dla innych

Dalszy wzrost zachorowań na COVID znacznie pogorszy dostęp do leczenia dla innych

Koronawirus ograniczył handel na kieleckim targowisku

Koronawirus ograniczył handel na kieleckim targowisku

Koronawirus w szpitalu we Włoszczowie. Zakażeni dyrektor i 20 pracowników

Koronawirus w szpitalu we Włoszczowie. Zakażeni dyrektor i 20 pracowników