Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Były marszałek krytykuje, obecny uspokaja

Europoseł PSL Adam Jarubas krytykuje sposób naboru wniosków o dotacje dla firm, które ucierpiały z powodu pandemii. Jego zdaniem, procedura przypominała, jak to określił "swoisty wyścig szczurów". Z tą opinią nie zgadza się marszałek województwa Andrzej Bętkowski i zapowiada, że procedura przerwana przez awarię systemu informatycznego, zostanie powtórzona jeszcze w sierpniu.

Autor: Dorota Klusek

04.08.2020 15:43

image 04.08.2020. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Adam Jarubas - eurodeputowany PSL, Majka Szura - biuro podróży Polka Travel i Andrzej Szwajda - szef klubu radnych PSL sejmiku województwa Świętokrzyskiego Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Eurodeputowany Adam Jarubas zarzuca, że konkurs został przeprowadzony bez przygotowania. Jego zdaniem, kryteria naboru były zbyt szerokie, dlatego tak wiele firm ubiegało się o pomoc. Za przykład podał województwo mazowieckie, gdzie konkurs został przeprowadzony dla branż, które w szczególny sposób odczuły skutki kryzysu, czyli turystycznej, hotelarskiej, artystycznej, czy wystawienniczo-targowej.

- W naszym regionie te branże są branżami, które zostały uznane nawet za kluczowe dla rozwoju Świętokrzyskiego – podkreślił. Adam Jarubas zaapelował do władz województwa świętokrzyskiego, by kolejny konkurs ogłosić na zmienionych zasadach.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego twierdzi, że krytyka deputowanego jest przedwczesna.

- Staraliśmy się z całą starannością do tego naboru przygotować, ale zainteresowanie przerosło nas i zdolności systemów informatycznych, które posiadamy. Sądzę, że unieważnienie tego konkursu spowodowane awarią było jak najbardziej zasadne – powiedział.

Zapowiedział, że urząd będzie chciał przeprowadzić drugi nabór jak najszybciej, bo przedsiębiorcy to ważna część społeczeństwa, a niektóre branże szczególnie silnie zostały dotknięte skutkami pandemii.

- Staramy się zweryfikować nasze kryteria, a przy okazji czynimy zabiegi, by jeszcze zwiększyć pulę środków z tych 40 mln zł do puli być może dwa razy większej, z tym że musimy mieć zgodę Komisji Europejskiej i Komitetu Monitorującego – podkreślił.

Opracowaniem nowego regulaminu naboru ma się zająć Zarząd Województwa, natomiast specjaliści z Politechniki Świętokrzyskiej pracują nad systemem informatycznym. Drugi nabór ma zostać ogłoszony jeszcze w sierpniu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Adam Jarubas Andrzej Bętkowski Zarząd Województwa PSL Politechnika Świętokrzyska RK Kielce dotacja
other news

Podobne wiadomości

Będzie kolejny termin składania wniosków o dotacje dla przedsiębiorców

Będzie kolejny termin składania wniosków o dotacje dla przedsiębiorców

Przeciążone serwery przyczyną wstrzymania naboru wniosków o dotacje

Przeciążone serwery przyczyną wstrzymania naboru wniosków o dotacje