Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Buski szpital przygotowuje kolejne łóżka dla chorych na COVID-19, ale brakuje personelu

Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju sukcesywnie zwiększa liczbę miejsc dla osób chorych na COVID-19. Jak informowało Radio Kielce, decyzją wojewody świętokrzyskiego buska lecznica docelowo ma być przeznaczona tylko do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.

Autor: Iwona Murawska

06.11.2020 13:24

image Busko-Zdrój. Szpital powiatowy Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Obecnie w placówce przebywa 106 chorych na COVID-19. Dyrektor placówki Grzegorz Lasak informuje, że w szpitalu w przyszłym tygodniu zamierza utworzyć kolejne 10 łóżek, ale jest to uzależnione od powrotu do pracy pielęgniarek, które przebywają na kwarantannie bądź są zakażone koronawirusem.

- Leczenie pacjentów jest uzależnione od powrotu do pracy personelu, głównie pielęgniarskiego. W naszym szpitalu, z powodu zakażenia koronawirusem, bądź przebywania na kwarantannie, z pracy wyłączonych jest ponad 30 pielęgniarek. Mam nadzieję, że przed 11. listopada uruchomimy dodatkowe 10 łóżek, a pod koniec listopada myślę, że w naszym szpitalu będzie w sumie 180–190 miejsc dla zarażonych SARS-CoV-2. Taką deklarację będę chciał złożyć panu wojewodzie - mówi dyrektor.

Decyzją wojewody świętokrzyskiego w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju miały być 202 miejsca dla chorych na COVID-19, ale jak tłumaczy dyrektor Grzegorz Lasak, osiągnięcie takiej liczby łóżek nie jest realne.

- Nawet jeśli szpital posiadał 300 łóżek, to trzeba brać pod uwagę fakt, że z tych miejsc znaczna część może być wyeliminowana ze względu na konieczność wydzielenia pomieszczeń lekarskich, socjalnych, czy ze względu na konieczność wyodrębnienia przejść, tak by personel mógł pracować w bezpiecznych warunkach. Te drogi nie mogą się krzyżować, nie można wchodzić i wychodzić tym samym wejściem. To jest bardzo trudne zadanie, ponieważ budynki szpitalne często powstawały w latach 60., 70. ubiegłego wieku i nie były przygotowane na leczenie typowych chorób zakaźnych - dodał Grzegorz Lasak.

Obecnie w województwie świętokrzyskim szpitalami przeznaczonymi wyłącznie do leczenia chorych na COVID-19 są lecznice w Starachowicach, Włoszczowie, Busku-Zdroju, Opatowie, Szpital Kielecki oraz szpital MSWiA przy ulicy Ogrodowej w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony Szpital Kielecki RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka wojewoda świętokrzyski RK Zdrowie RK Kielce Szpital Powiatowy Włoszczowa Grzegorz Lasak Szpital Powiatowy Busko-Zdrój Szpital Powiatowy Opatów Szpital MSWiA testy na koronawirusa
other news

Podobne wiadomości

Ponad tysiąc nowych przypadków COVID-19 w regionie [WYKRES]

Ponad tysiąc nowych przypadków COVID-19 w regionie [WYKRES]

Do warszawskiego szpitala polowego trafiają pierwsi chorzy na COVID-19

Do warszawskiego szpitala polowego trafiają pierwsi chorzy na COVID-19

Drony pomogą w walce z COVID-19, przewożąc próbki i krew

Drony pomogą w walce z COVID-19, przewożąc próbki i krew