Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Budowa mostu dobiega końca. To dobra wiadomość nie tylko dla kierowców

Jeszcze około 25 metrów brakuje, by most w Nowym Korczynie połączył dwa brzegi Wisły. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec tego roku, kierowcy i piesi będą mogli skorzystać z nowej przeprawy. Według harmonogramu inwestycja ma zakończyć się 30 października.

Autor: Marta Gajda

14.07.2020 13:11

image 14.07.2020 Nowy Korczyn. Budowa mostu Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Karol Rożek, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich informuje, że prace przy moście przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na filarach budowane są kolejne konstrukcje żelbetowe, na których ułożona będzie nawierzchnia asfaltowa. Około 15 sierpnia most ma połączyć brzegi rzeki.

- Później wykonawca przystąpi do prac wykończeniowych. Powstaną chodniki, bariery ochronne, oświetlenie i iluminacja mostu - zaznacza.

Równocześnie trwają prace przy budowie ronda, łączącego drogę krajową z wjazdem na most.

Karol Rożek dodaje, że na mocno zaawansowanym etapie są też prace związane z wykonaniem dokumentacji projektowej na obwodnicę Nowego Korczyna, która jest niezbędnym uzupełnieniem realizowanej obecnie przeprawy. Dodaje, że bez obwodnicy, Nowy Korczyn zostałby rozjechany przez tranzyt.

- W ramach inwestycji powstanie nowy most na Nidzie o długości 400 metrów. Nowa droga będzie miała około 4 kilometrów długości. Koszt dokumentacji wynosi prawie milion złotych. Czas realizacji do 2023 roku. Wartość obwodnicy szacowana jest na około 80 mln zł wraz wykupem gruntów - dodaje.

Zaznacza, że prace projektowe przy obwodnicy, mają się zakończyć do końca października.
Pierwszy most łączący Nowy Korczyn i Borusową został wysadzony po wybuchu II wojny światowej. Od tamtej pory funkcjonuje przeprawa promowa. Mieszkańcy, z którymi rozmawiała nasza reporterka zaznaczali, że nowy obiekt jest imponujący i robi ogromne wrażenie.

- Dużo ludzi tu przyjeżdża i obserwuje budowę. To jeden z większych obiektów w Polsce. Przed wojną był prom, następnie wybudowano most, który stał niecałe trzy tygodnie. Z końcem sierpnia był oddany, a miedzy 7 a 8 września mostu już nie było. Do dziś w tym miejscu zachowały się pozostałości obiektu - zaznaczają.

Most w Nowym Korczynie będzie miał ponad 670 metrów długości. Zastąpi prom, który obecnie kursuje po Wiśle. Ułatwi to ruch z Tarnowa oraz autostrady A4. Koszt inwestycji to prawie 54 mln zł.

Galeria zdjęć Nowy Korczyn. Budowa mostu (14.07.2020) [Zdjęcia: 22]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

inwestycja most Nowy Korczyn RK Kazimierza Wielka Borusowa
other news

Podobne wiadomości

Most w Nowym Korczynie już powstaje. Połączy Świętokrzyskie z Małopolską

Most w Nowym Korczynie już powstaje. Połączy Świętokrzyskie z Małopolską

Budowa mostu w Nowym Korczynie coraz bliżej

Budowa mostu w Nowym Korczynie coraz bliżej