Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Budowa kurortu opóźniona przez koronawirusa

Pół roku później, niż pierwotnie planowano zostanie otwarty basen mineralny w Kazimierzy Wielkiej. Obiekt ma być zaczątkiem nowego uzdrowiska. Prace przy jego budowie opóźniają się jednak z powodu pandemii koronawirusa.

Autor: Marta Gajda

16.07.2020 13:30

image 16.07.2020. Kazimierza Wielka. Budowa basenu mineralno-termalnego Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Inwestycja miała być gotowa pod koniec tego roku, ale ze względu na pandemię, dostawy materiałów zamówionych we Włoszech są realizowane z trzymiesięcznym opóźnieniem - tłumaczy Michał Bucki wicestarosta kazimierski.

- Liczyliśmy, że na zimę basen będzie już czynny, niestety już wiemy, że otwarcie musi zostać przełożone na czerwiec przyszłego roku - mówi.

Aktualny poziom wykonania prac można oszacować na 60 proc. Wybetonowana jest niecka basenowa oraz brodzik. Trwają także prace przy urządzeniach oczyszczających wodę i utrzymujących jej parametry.

- Zostaje do wykonania budynek, w którym będą się znajdować grota solna, pomieszczenia dla ratowników oraz punkt gastronomiczny. Następnie wykonawca przystąpi do zagospodarowania otoczenia oraz zakupu wyposażenia, a więc leżaków, szafek ubraniowych - zaznacza.

Równolegle realizowane są prace przy odwiercie o głębokości ok. 750 m i 4,5-kilometrowym rurociągu, przenoszącym wodę z Cudzynowic do Kazimierzy oraz kotłowni geotermalnej. Będzie ona zlokalizowana w miejscu istniejącej, węglowej przy domu dziecka i zasili w energię cieplną halę, basen, krytą pływalnię i dom dziecka.

Odkryty basen mineralny o wymiarach 10x18 metrów i głębokości 1,3 m ma mieć także przyległe plaże. Koszt budowy basenu to 6,2 mln zł. Z kolei prace związane z doprowadzeniem wód to koszt 12 mln zł. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. wartości inwestycji. Pozostałe 15 proc. zapłacą po połowie samorządy gminny i powiatowy.

Galeria zdjęć Kazimierza Wielka. Budowa basenu mineralno-termalnego (16.07.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

uzdrowisko RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Odkryty basen w Kazimierzy Wielkiej już pod koniec roku

Odkryty basen w Kazimierzy Wielkiej już pod koniec roku

Kazimierza staje się kurortem

Kazimierza staje się kurortem