Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Brak tlenu, niewystarczająca liczba miejsc w prosektorium. Tragiczna sytuacja w opatowskim szpitalu

W ciągu ostatniej doby siedmioro mieszkańców powiatu opatowskiego zmarło w opatowskim szpitalu.

Autor: Emilia Sitarska

06.11.2020 17:40

image Szpital w Opatowie Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Były to osoby starsze w wieku od 70 do 89 lat. Wszystkie z nich zakażone były koronawirusem, dwie z nich zmarły z powodu innych chorób. Tak tragicznej statystyki w tym szpitalu jeszcze nie było od początku pandemii, ale prezes szpitala zaznacza: to nie umieralnia.

Jak informuje prezes Szpitala św. Leona w Opatowie, Monika Gębska, pacjenci przyjmowani są w różnym stanie, ale choroba jest nieobliczalna. Stan chorego często zmienia się diametralnie. W związku ze śmiercią siedmiu osób, brakło miejsca w prosektorium. Jak dodaje prezes, to jest problem, z którym musi borykać się wiele szpitali.

- Szpital posiada sześć chłodni i czasami zdarzają się takie sytuacje, że tych zgonów jest więcej, więc trzeba sobie odpowiednio radzić w tym zakresie, ale to nie jest nic nadzwyczajnego, czego inne szpitale nie przeżywają - zapewnia Monika Gębska.

Jak podkreśla, zwłoki chorych na COVID-19 traktowane są zgodnie z wytycznymi epidemiologicznymi, ale nie oznacza to, że brakuje szacunku dla ciała.

W tej chwili w lecznicy przebywa 38 osób z potwierdzonym koronawirusem. Żadna z nich nie jest podłączona do respiratora, ale wszystkim podawany jest tlen. A to z nim szpital ma duże problemy, podobnie jak inne placówki w regionie - informuje Monika Gębska.

- Szpital nadal boryka się z brakami i nie może uruchomić pełnego świadczenia i kolejnych respiratorów, aby przyjmować więcej osób. Szpitale w całym województwie mają problemy z tlenem - zaznacza Monika Gębska.

Szpital w Opatowie podjął działania budowy centralnego zbiornika na tlen o pojemności 11 tys. litrów. W tej sprawie pomaga wojewoda świętokrzyski, którego przedstawiciel negocjuje z firmą dostarczającą tlen do placówek leczniczych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Opatów RK Starachowice RK Kielce Szpital Powiatowy Opatów koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Dramat w opatowskim szpitalu - prawie zabrakło tlenu

Dramat w opatowskim szpitalu - prawie zabrakło tlenu

Pierwsi pacjenci zakażeni koronawirusem już w Szpitalu Kieleckim

Pierwsi pacjenci zakażeni koronawirusem już w Szpitalu Kieleckim

Trudna sytuacja w sandomierskim szpitalu

Trudna sytuacja w sandomierskim szpitalu

Rozpoczyna się rekrutacja personelu do pracy w szpitalu tymczasowym

Rozpoczyna się rekrutacja personelu do pracy w szpitalu tymczasowym