Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bodzentyn zmienia oblicze

Budowa amfiteatru, odmulenie stawów biskupich i przebudowa ulic w centrum miasta. W Bodzentynie rozpoczęła się rewitalizacja. Inwestycja ma kosztować ponad 12 mln zł.

Autor: Dorota Klusek

25.01.2022 15:39

image 25.01.2022. Bodzentyn Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Burmistrz Dariusz Skiba mówi, że zakres prac jest szeroki, a po ich zakończeniu poprawi się komfort życia mieszkańców.

- Chodzi tu o przebudowę dróg gminnych w centrum miasta, ulic: Langiewicza, Pasieki, Kościelnej, części Armii Krajowej. Zaplanowana jest wymiana wodociągu, kanalizacji, oświetlenia ulicznego, utworzenie monitoringu miejskiego. Ale także budowa toalet, parkingu koło kościoła, małej targowicy, wyposażenie domu kultury. Działania obejmą również inne ulice, jak na przykład ul. Wolności, gdzie będzie ogłoszony przetarg na budowę chodnika oraz modernizację budynków użyteczności publicznej przy niej się znajdujących - wymienia.

Bodzentyn doczeka się też własnego amfiteatru. Wykorzystana zostanie naturalna niecka, która występuje koło budynku dawnego gimnazjum. Do wykonania tej inwestycji zgłosiło się kilka firm. Burmistrz zapowiada, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w najbliższych dniach.

- Budowa tego obiektu będzie kosztowała około 2 mln zł. Będą tam trybuny na około 300 osób. To będzie element kulturalno-turystyczny, z pięknym położeniem, bo w tle będzie widać podświetlone ruiny zamku na zamkowym wzgórzu - zapowiada.

Galeria zdjęć

25.01.2022. Bodzentyn. Zamek(Zdjęcia: [15])

Rozpoczęty projekt zakłada odmulenie stawów biskupich, położonych w dolinie rzeki Psarki. Przetarg został rozstrzygnięty, umowa z wykonawcą podpisana. Firma lada dzień chce rozpocząć prace, związane z uporządkowaniem terenu.

- Stawy biskupie należą do skarbu państwa i są w zarządzie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kilka lat temu, na mój wniosek, park po opinii ministerstwa, użyczył gminie ten teren na 15 lat. Niebawem zamierzam skierować pismo do dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego, o wydłużenie tego użyczenia na co najmniej 50 lat - mówi burmistrz.

Za to siedem lat temu, gmina pozyskała od skarbu państwa teren, na którym znajdują się ruiny zamku w Bodzentynie.

- Obecnie jesteśmy w zarządzie około 6 ha powierzchni terenu, żeby móc dokonać rewitalizacji tej części miasta - dodaje włodarz. W planach jest także połączenie miejskich atrakcji.

- Czekamy na kolejne środki, by zrobić tak zwaną ścieżkę turystyczną, która połączy amfiteatr, zamkowe wzgórze oraz ulicę Suchedniowską, przy rondzie, w centrum Bodzentyna – zapowiada. Prace budowlano-drogowe mają się zakończyć do listopada tego roku, a stawy biskupie mają być udostępnione w 2023 roku.

Trwające obecnie działania nie obejmują rewitalizacji ruin zamku. Jak informuje Dariusz Skiba, jej dotyczy odrębny projekt, realizowany przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich.

- Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z marszałkiem województwa świętokrzyskiego, aby wydzielić część prac. Jest to związane z bardzo wysokimi kosztami. Związek ma na ten cel 20 mln zł, natomiast najtańsze oferty, po dwóch przetargach, opiewał ponad 32 mln zł. Czekamy na decyzję marszałka czy możemy wydzielić część prac i przesunąć ich realizację do drugiego etapu - tłumaczy.

Te wszystkie działania mają sprawić, że Bodzentyn stanie się miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów. Burmistrz podkreśla, że prawie 30 proc. Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się na terenie gminy Bodzentyn.

- Są rożne strefy ochronne. W naszej gminie nie ma takiej możliwości, żeby rozwijać się przemysłowo. Naszym potencjałem jest natura i dlatego wszystkie działania kierujemy na rozwój turystyki - zaznacza Dariusz Skiba.

Galeria zdjęć Bodzentyn (25.01.2022) [Zdjęcia: 15]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

rewitalizacja Bodzentyn Dariusz Skiba RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Nowy szlak rowerowy połączy Mąchocice ze Świętą Katarzyną

Nowy szlak rowerowy połączy Mąchocice ze Świętą Katarzyną

W tym roku w Bodzentynie zakończy się gigantyczna inwestycja

W tym roku w Bodzentynie zakończy się gigantyczna inwestycja