Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Biała sobota w centrum onkologii

Dziś (17 lipca) na terenie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach można wykonać bezpłatną mammografię, cytologię oraz diagnostykę molekularną wirusa HPV. To wszystko w ramach akcji „Biała sobota - zadbaj o zdrowie na wakacjach”.

Autor: Paulina Michta

17.07.2021 09:53

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii Fot. Paulina Michta / Radio Kielce
Komentarze

Jak mówi Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO, takie badania pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium, co daje dużą szansę na całkowite wyleczenie. Jednak statystyki wyraźnie pokazują, że Polacy często zapominają o regularnej profilaktyce.

- Problemem nie jest wygospodarowanie kilku minut, problem jest w nas samych. Ludzie często boją się przełamać barierę strachu. Widzimy też, że społeczeństwo nadal boi się koronawirusa. Podkreślamy, że wszystkie badania odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego, a poza tym cały nasz personel jest zaszczepiony - mówi Izabela Opalińska.

- Ponieważ są to badania profilaktyczne, panie często myślą „nic mi nie jest, czuje się dobrze, więc po co mam się badać”? To złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ sensem tych badań jest właśnie zapobieganie chorobie nowotworowej, która we wczesnym stadium może nie dawać żadnych objawów - dodaje rzecznik.  

Pacjentki, które biorą udział w białej sobocie cieszą się, że mogą skorzystać z tej akcji oraz zachęcają inne panie do regularnych badań.

- Jestem w takiej grupie wiekowej, gdzie profilaktyka jest niezwykle ważna i dlatego staram się wykonywać badania cytologiczne i mammograficzne regularnie. Cieszę się, że mogę przebadać się właśnie w sobotę, ponieważ w ciągu tygodnia często brakuje czasu, a tu po wcześniejszym umówieniu, wszystko idzie szybko i sprawnie - mówi pani Urszula.

- Badam się regularnie, ponieważ dbam o swoje zdrowie i zarazem bezpieczeństwo mojej rodziny. Profilaktyka i zapobieganie chorobom nowotworowym to dla mnie bardzo ważna kwestia - dodaje pani Iwona.

Według najnowszych badań ponad 100 tys. osób rocznie, umiera w Polsce na choroby nowotworowe.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

profilaktyka ŚCO biała sobota Izabela Opalińska
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne badania w ŚCO

Bezpłatne badania w ŚCO

Cytomammobus ŚCO cały czas w trasie

Cytomammobus ŚCO cały czas w trasie

Koniec problemów z parkowaniem przy ŚCO?

Koniec problemów z parkowaniem przy ŚCO?

GUM będzie pomagał przy określaniu dawek promieniowania w ŚCO

GUM będzie pomagał przy określaniu dawek promieniowania w ŚCO