Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bezpłatne testy na COVID-19 czekają na nauczycieli

Bezpłatne testy na koronawirusa dla nauczycieli oferuje Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor placówki, z badań mogą korzystać również instytucje inne niż szkoły, a także osoby indywidualne.

Autor: Daniel Lenart

02.10.2020 13:16

image Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Testy robione są dzięki projektowi „Stop wirusowi”, którego liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Marcin Zawierucha zachęca dyrektorów szkół z regionu, by korzystali z oferty bezpłatnych badań. Jedną z opcji, którą mają szkoły jest przyjazd do Podzamcza, gdzie pobrany zostaje materiał biologiczny.

- Można również zgłosić do nas, że jest potrzeba wymazówek. My przygotowujemy zestawy, a przedstawiciel szkoły zabiera je od nas i w gabinecie pielęgniarskim albo innym miejscu, przeszkolona osoba pobiera materiał biologiczny od nauczycieli. Trzeba go później do nas dostarczyć - informuje dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

W skład wymazówek wchodzą patyczki do pobierania materiału biologicznego, pojemniki, folie zabezpieczające, ale też kody tak, by każdą próbkę przyporządkować do konkretnego nauczyciela. Czas oczekiwania na wynik badania to około 24 godzin. Marcin Zawierucha zapewnia, że centrum ma dużą rezerwę testów.

- Pierwszy etap projektu opiewał na 16 tysięcy badań, teraz z oszczędności przetargowych pozyskaliśmy pieniądze na kolejne 12 tysięcy badań. Przy czym szacujemy, że testy przejdzie w sumie około 22-23 tysięcy osób. To dlatego, że u niektórych wymazy robione są kilkukrotnie, na przykład kiedy kwarantanna się kończy i dana osoba chce sprawdzić czy w pełni wyzdrowiała - tłumaczy dyrektor.

Jak zapewnia Marcin Zawierucha obecnie w punkcie poboru, który znajduje się przy placówce nie ma kolejek i wymazy pobierane są na bieżąco.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

nauczyciele Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach RK Kielce koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Hematologia w ŚCO nie przyjmuje pacjentów. Powód? Koronawirus wśród lekarzy

Hematologia w ŚCO nie przyjmuje pacjentów. Powód? Koronawirus wśród lekarzy

Koronawirus we włoszczowskim szpitalu. Wstrzymane przyjęcia na oddział wewnętrzny

Koronawirus we włoszczowskim szpitalu. Wstrzymane przyjęcia na oddział wewnętrzny

Koronawirus w kieleckim starostwie

Koronawirus w kieleckim starostwie

Koronawirus w cementowni

Koronawirus w cementowni