Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów [RAPORT]

W Kielcach będą realizowane bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób, które ukończyły 55. rok życia. Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta miasta informuje, że zostały już podpisane umowy z 16 podmiotami, w których będą one realizowane. Osoby, które będą chciały się zaszczepić będą musiały skontaktować się wcześniej z wybraną placówką.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Monika Miller , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek

09.09.2020 13:33

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tomasz Porębski zaznacza jednak, że obecnie nie ma jeszcze szczepionek i miasto oczekuje aż pojawią się w hurtowniach. Wówczas ta informacja zostanie przekazana pacjentom. 

 

Powiat buski

Gmina Busko-Zdrój od kilku lat uczestniczy w programie profilaktycznych szczepień przeciw grypie. Również w bieżącym roku gmina będzie finansowała szczepienia dla mieszkańców w wieku 65+.

Jak informuje Magdalena Jastrząb-Wypych z Wydziału Oświaty, Promocji i Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, na szczepienia które będą prowadzone od 15 września zapisało się 300 osób. Niemniej  hurtownie informują, że na razie  brak jest szczepionek  a więc  akcja  mogą się opóźnić.

Gmina Gnojno. Samorząd nie będzie refundować szczepionek.

Gmina Pacanów nie będzie refundować szczepionek.

Gmina Solec-Zdrój. W ubiegłym roku urząd gminy refundował bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla wszystkich mieszkańców w wieku powyżej 70 lat. Obecnie trwają rozmowy.

Gmina Wiślica. Samorząd nie planuje refundować szczepionek.


Powiat jędrzejowski

Na terenie powiatu jędrzejowskiego zakup szczepionek od 3 lat finansuje Gmina Wodzisław. Zadanie realizuje miejscowy Gminny Ośrodek Zdrowia. Zakup finansowany jest dla mieszkańców od 55 do 75 roku życia Wcześniej tworzona jest lista, na której mieszkańcy mogą zapisać się na darmowe szczepienie. Zwykle korzysta około 200 osób.

Można przypuszczać, że w tym roku zainteresowanie będzie dużo większe, ponieważ na dziś już zapisanych jest około 200 chętnych - poinformował dyrektor ośrodka Marcin Bekier.  

W 50 proc. zakup szczepionek przeciwko grypie od tego roku będą mieli dofinansowany mieszkańcy miasta i gminy Sędziszów. Decyzje w tej sprawie radni podjęli na ostatniej  sesji. Z programu będą mogli skorzystać seniorzy powyżej 65. roku życia. Na ten cel w tym roku gmina zabezpieczyła 60 tys. zł - poinformował Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa.

Dofinansowanie zakupu szczepionek przeciwko grypie rozważa również gmina Małogoszcz.

Reszta gmin powiatu jędrzejowskiego nie rozważa dofinansowania zakupu szczepionek przeciwko grypie dla mieszkańców swoich gmin.   

 

Powiat kazimierski

Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej nie będzie refundował szczepionek.

Gmina Bejsce. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie refundacji szczepionek przez Urząd Gminy. Trwają rozmowy.

Gmina Czarnocin. Władze Czarnocina biorą pod uwagę refundację szczepień przeciwko grypie dla pracowników urzędu gminy. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie refundacji szczepionek dla mieszkańców.

Gmina Skalbmierz. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie refundacji szczepionek przez Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu.


 Powiat kielecki

Bieliny

Seniorzy z gminy Bieliny mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Program obejmuje osoby powyżej 65. roku życia - informuje wójt Sławomir Kopacz. Jest on realizowany w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielinach oraz w filii placówki w Makoszynie. Szczepionki są finansowane z budżetu gminy.

Bodzentyn

Od trzech lat w gminie Bodzentyn funkcjonuje program szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 60. roku życia. Burmistrz Dariusz Skiba informuje, że jest on realizowany w miejscowym ośrodku zdrowia.

Chęciny

Program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie jest realizowany od kilku lat w gminie Chęciny. Burmistrz Robert Jaworski informuje, że dotyczy on osób powyżej 65. roku życia. Jeżeli w danym roku zgłosi się mniej osób, których obejmuje program, wiek jest obniżany do 60. roku życia.

Szczepionkę można otrzymać w przychodniach w Chęcinach i Wolicy.

Chmielnik

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie są realizowane od kilku lat w gminie Chmielnik. Program dotyczy osób powyżej 65. roku życia. Burmistrz Paweł Wójcik informuje, że szczepionki są zamówione i miejscowy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej oczekuje na ich dostawę. Jeżeli dotrą do placówki, ta informacja zostanie przekazana mieszkańcom.

Daleszyce

Mieszkańcy gminy Daleszyce, którzy ukończyli 55 rok życia mogą bezpłatnie zaszczepić się na grypę. Mogą tego dokonać w przychodniach w Daleszycach i Sukowie - informuje burmistrz Dariusz Meresiński.

Łagów

Program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w gminie Łagów jest realizowany od pięciu lat. Mogą z niego skorzystać osoby, które ukończyły 60. rok życia - informuje burmistrz Paweł Marwicki. W 2015 roku zgłosiło się 190 seniorów, a w 2019 roku było ich już 279. Obecnie urząd poszukuje podmiotu, który będzie realizował program bezpłatnych szczepień.

Łopuszno

- Jest problem z zakupem szczepionek - przyznaje Irena Marcisz, wójt gminy Łopuszno. Dodaje jednak, że gdy tylko będą dostępne gmina zakupi je dla miejscowej przychodni. Wówczas osoby, które ukończyły 60. rok życia będą mogły się bezpłatnie zaszczepić.

Masłów

Program bezpłatnych szczepień obecnie nie jest realizowany w gminie Masłów.

Miedziana Góra

Władze gminy Miedziana Góra zamówiły szczepionki przeciwko grypie dla osób powyżej 60. roku życia. Obecnie nie ma ich w hurtowniach. Jeżeli będą dostępne pojawi się informacja dla pacjentów - zaznacza wójt Damian Sławski. Szczepienia będą realizowane w Samorządowym Ośrodku Zdrowia w Miedzianej Górze oraz w filii ośrodka w Ćmińsku. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu gminy.

Mniów

W gminie Mniów nie są realizowane szczepienia przeciwko grypie.

Morawica

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w gminie Morawica obejmują osoby powyżej 60. roku życia. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało około 200 mieszkańców. W tym roku zostało zamówionych 900 szczepionek do ośrodków zdrowia w Bilczy i Morawicy. Burmistrz Marian Buras zaznacza jednak, że obecnie w hurtowniach nie ma szczepionek i placówki oczekują na informacje o ich dostępności. Gdy taka się pojawi, mieszkańcy będą mogli skorzystać z programu. 

Nowa Słupia

Do połowy września powinny dotrzeć do Zakładu Opieki Zdrowotnej szczepionki przeciwko grypie. Program jest realizowany dla osób powyżej 60. roku życia - informuje burmistrz Andrzej Gąsior. Łącznie ma być ich 150.

Piekoszów

Mieszkańcy gminy Piekoszów, którzy ukończyli 55. rok życia, mogą bezpłatnie zaszczepić się na grypę. Program realizowany jest od 1 września w Ośrodku Zdrowia w Piekoszowie - informuje wójt Zbigniew Piątek. Jak dodaje, obecnie zwiększyła się liczba osób, które mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień, ponieważ wcześniej dotyczyło to osób od 60. roku życia.

Pierzchnica

Bezpłatny program szczepień przeciwko grypie w gminie Pierzchnica obejmuje osoby powyżej 65. roku życia - informuje burmistrz Stanisław Strąk. Obecnie został ogłoszony konkurs na realizatora programu. Zostanie rozstrzygnięty 23 września. Wówczas informacje na ten temat pojawią się między innymi na stronie internetowej urzędu oraz zostaną przekazane do sołtysów.

Sitkówka-Nowiny

Program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie jest realizowany od kilku lat w gminie Sitkówka-Nowiny. Dotyczy on osób powyżej 65. roku życia - informuje wójt Sebastian Nowaczkiewicz. Aby się zaszczepić należy wcześniej zgłosić się do miejscowej przychodni.

Strawczyn

W gminie Strawczyn od kilku lat realizowane są szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 55. roku życia. Są one bezpłatne - informuje wójt Tadeusz Tkaczyk. Zaznacza jednak, że w poprzednich latach nigdy nie były wykorzystane wszystkie zamówione szczepionki. Wyraża jednak nadzieje, że to się zmieni w tym roku.

Program realizuje Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Strawczynie. Obecnie placówka oczekuje na zamówione szczepionki. Jeżeli będzie dostawa, pojawią się informacje dla pacjentów.

Zagnańsk

Mieszkańcy gminy Zagnańsk, którzy ukończyli 55. rok życia będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Program będzie realizowany w dwóch miejscach: w Samorządowym Zespole Ośrodków Zdrowia w Zagnańsku oraz w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Samsonowie - informuje wójt Wojciech Ślefarski. Obecnie zamówionych jest około 400 szczepionek. Jeżeli zgłosi się więcej osób, zostaną domówione. Ośrodki obecnie oczekują na dostawę. Gdy szczepionki dotrą do placówek pojawi się informacja dla pacjentów.


Powiat konecki

Gmina Końskie nie planuje refundacji szczepień na grypę dla seniorów. Wiceburmistrz Krzysztof Jasiński informuje, że magistrat chciał pozyskać szczepionki, choćby dla pracowników urzędu i spotkano się z problem w pozyskaniu preparatu.

Podobnie w innych gminach powiatu koneckiego nie ma planów związanych z refundacją szczepień seniorów.

Jedynie w gminie Radoszyce burmistrz Michał Pękala mówi, że chciałby wprowadzić takie rozwiązanie dla starszych mieszkańców gminy, jednakże dopiero jutro przekaże informacje, czy podjęta zostanie decyzja w tej sprawie.


Powiat opatowski

W powiecie opatowskim program szczepień przeciw grypie w tym roku chce uruchomić gmina Ożarów. Jak informuje zastępca burmistrza Paweł Rędziak, samorząd złożył zamówienie na 2 tys. szczepionek, aby starczyło dla wszystkich osób, które przekroczyły 60. rok życia.

 Gmina już posiada wszelkie zgody oraz deklaracje przychodni zdrowia, które zajęłyby się badaniem seniorów, a także ich szczepieniem. Gmina oczekuje na dostawę, choć jak przyznaje Paweł Rędziak, z powodu braku szczepionek na rynku zamówienie może dotrzeć niekompletne. Na ten cel samorząd wyda nie więcej niż 100 tys. złotych.

 Na terenie gminy Ożarów także większe zakłady chcą dofinansować szczepienia swoim pracownikom.

 

Powiat ostrowiecki

W powiecie ostrowieckim szczepionek nie będą dofinansowywać ani gmina Ostrowiec Św., ani gmina Ćmielów. Z kolei gmina Kunów w dalszym ciągu zastanawia się nad zakupem szczepionek.


Powiat pińczowski

Z kolei władze Pińczowa na zakup szczepionek przeciwko grypie dla mieszkańców miasta i gminy Pińczów, przekazały kwotę 10 tys. złotych.

To jak informuje Paweł Poros z urzędu miejskiego jest kontynuacją corocznej akcji bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 55. roku życia. Przetarg i dalsze czynności będzie już wykonywał Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Pińczowie

Marcin Wojniak, dyrektor placówki informuje, że obecny rok jest szczególny ze względu na zwiększone zainteresowanie szczepieniem. Obawiają się jednak w związku z tym problemów z dostępnością szczepionek. W planach jest zakup kilkuset szczepionek. 

Gmina Kije nie będzie refundować szczepionek. Podobnie, gmina Złota. W budżecie nie ma zaplanowanych środków na taki cel.

Refundacji szczepionek nie będzie również w gminie Michałów.

Z kolei nie ma jeszcze decyzji w sprawie refundacji szczepionek przez Urząd Miasta i Gminy w Działoszycach. Trwają rozmowy.


Powiat sandomierski

Do przeprowadzenia bezpłatnych szczepień przeciwko grypie przygotowuje się urząd miejski w Sandomierzu. To wieloletni program, który także w tym roku bez względu na epidemię będzie kontynuowany - powiedział burmistrz Marcin Marzec.

Przychodnie otrzymały propozycję umów do zawarcia z magistratem. Wszystkie wyrażają zainteresowanie tą współpracą. Realizacja programu szczepień w Sandomierzu wygląda w ten sposób, że przychodnie kupują szczepionki, za które płaci miasto. Jest to kwota 40 zł za sztukę. Zaszczepieni zostaną wszyscy mieszkańcy powyżej 55. roku życia, jesteśmy na to przygotowani finansowo - dodał burmistrz.

W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało 877 mieszkańcpięciu przychodniach. Niektóre z nich ze względu na COVID-19  zgłosiły do urzędu miasta potrzebę posiadania dodatkowych  fartuchów, maseczek i rękawiczek dla personel medycznego, który będzie szczepił mieszkańców.  Miasto dofinansuje te zakupy.

Szczepienia przeciwko grypie będą wykonywane od 15 września. W powiecie sandomierskim  tylko Sandomierz prowadzi bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla swoich mieszkańców.

 

Powiat skarżyski

W powiecie skarżyskim żadna gmina łącznie ze Skarżyskiem nie prowadzi programu bezpłatnych szczepień przeciw grypie.  


Powiat starachowicki

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie będą prowadzone w Starachowicach. Gminny program przeznaczony jest dla osób po 60. roku życia. W całości będzie też sfinansowany przez samorząd.

- Zdecydowaliśmy o uruchomieniu programu na wniosek Rady Seniorów - mówi prezydent Marek Materek. To wyraz troski o starsze pokolenie, szczególnie ważny w okresie koronawirusa.

Warunkiem skorzystania z bezpłatnego szczepienia jest meldunek na terenie miasta i ukończenie 60. roku życia. Rejestracja rozpocznie się 10 września pod numerem telefonu 730 760 640, a pierwsi pacjenci zostaną przyjęci po 15 września.

Badania i szczepienia będą więc wykonywane przez przychodnię Medyk, która mieści się w kompleksie szpitalnym.

Gmina Starachowice przeznaczyła na program 100 tys. zł, skorzysta z niego około 800 osób. Poza Starachowicami żadna z gmin powiatu nie oferuje bezpłatnych szczepień.

 

Powiat staszowski

W powiecie staszowskim żadna z gmin nie szczepi swoich mieszkańców bezpłatnie przeciwko grypie. Z rozmów z niektórymi wójtami i burmistrzami wynika, że mieszkańcy nie zgłaszają takich potrzeb. Inni uważają, że trudno byłoby wybrać kryterium według którego prowadzone byłyby darmowe szczepienia, podnoszona jest też kwestia dodatkowych wydatków, z czym wiązałby się zakup szczepionek.

 

Powiat włoszczowski

W żadnej z sześciu gmin powiatu włoszczowskiego nie jest realizowany program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szczepienie grypa RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w Sandomierzu

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w Sandomierzu

Szczepić przeciw grypie czy nie?

Szczepić przeciw grypie czy nie?

Seniorzy z Sędziszowa z dofinansowaniem na szczepienia przeciwko grypie

Seniorzy z Sędziszowa z dofinansowaniem na szczepienia przeciwko grypie

W Starachowicach będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów

W Starachowicach będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów