Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będzie jeszcze jeden nabór wniosków, ale na innych zasadach

Dodatkowe 4 mln zł na bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców planuje przeznaczyć Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Taką decyzję zaakceptował Komitet Monitorujący Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Autor: Daniel Lenart

15.09.2020 17:34

image 15.09.2020. Kielce. Konferencja podsumowująca posiedzenie komitetu monitorującego RPO. Na zdjęciu (od lewej): Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Marcin Piętak - prezes ROT Województwa Świętokrzyskiego Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa, nie ukrywa, że ta decyzja jest konsekwencją pierwszego naboru wniosków o bezzwrotną dotację obrotową finansowaną ze środków Unii Europejskiej. Do podziału było 40 mln zł, ale w pierwotnym terminie naboru, pod koniec lipca, liczba wejść na stronę internetową, gdzie wnioskodawca musiał potwierdzić złożenie dokumentu była tak duża, że wielu osobom się to nie udało. Nabór powtórzono w sierpniu, tym razem skutecznie, przyjęto ponad 2 tys. wniosków od firm.

Mimo to, przedsiębiorcy krytykowali zarząd województwa za sposób wyboru podmiotów, które otrzymają dofinansowanie. Pieniądze przyznawane są na zasadzie: kto pierwszy ten lepszy, w efekcie wiele firm, które nawet kilka minut spóźniły się z potwierdzeniem złożenia dokumentu nie dostanie dotacji.

Andrzej Bętkowski mówi, że zarząd województwa chce pomóc tym przedsiębiorcom, którzy nie uzyskali dofinansowania.

- Emocje związane z tym pierwszym naborem wniosków spowodowały, że dyskusja na Komitecie Monitorującym była bardzo drobiazgowa. Było też wiele pytań. Komitet podjął uchwałę o kolejnym naborze wniosków o dotację dla firm, które ucierpiały w wyniku pandemii – informuje marszałek.

Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju urzędu marszałkowskiego zapewnia, że w drugim naborze obowiązywały będą zupełnie inne kryteria związane z wyborem przedsiębiorców, którzy otrzymają dotację.

- Zaznaczam od razu, nie będzie liczyła się szybkość złożenia wniosku, tak aby wykluczyć już dyskusję na ten temat. O dotację będą mogły ubiegać się firmy, które w okresie trzech dowolnie wybranych miesiącach, od maja do sierpnia, zanotowały przynajmniej 30 procentowe spadki przychodów w porównaniu do tych samych miesięcy roku ubiegłego – tłumaczy Jacek Sułek.

Firmy działające krócej niż rok będą mogły porównać miesiące, w których pandemia zmniejszyła ich przychody do stycznia lub lutego tego roku. Planowany termin nowego naboru to 30 września.
Wysokość dotacji uzależniona jest od liczby osób zatrudnionych w danej firmie i waha się od 23 tys. zł w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej do 163 tys. zł w przypadku firmy zatrudniającej do 49 pracowników.

Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego uważa, że firmy zwłaszcza z branży gastronomiczno-hotelarskiej bardzo potrzebują wsparcia w formie bezzwrotnych dotacji. Przykładowo w hotelach bardzo często liczba gości nie sięga nawet połowy z analogicznego okresu roku poprzedniego.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja podsumowująca posiedzenie komitetu monitorującego RPO (15.09.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski RPO Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego ROT RK Kielce Marcin Piętak Jacek Sułek
other news

Podobne wiadomości

Będzie ponowny nabór wniosków o wsparcie dla przedsiębiorców

Będzie ponowny nabór wniosków o wsparcie dla przedsiębiorców

Będzie kolejny termin składania wniosków o dotacje dla przedsiębiorców

Będzie kolejny termin składania wniosków o dotacje dla przedsiębiorców

Przeciążone serwery przyczyną wstrzymania naboru wniosków o dotacje

Przeciążone serwery przyczyną wstrzymania naboru wniosków o dotacje