Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będzie jaśniej i oszczędniej. Podpisano umowy

Sześć świętokrzyskich gmin zyska nowe oświetlenie uliczne. Umowy na sfinansowanie wymiany latarni podpisał dziś marszałek województwa z przedstawicielami samorządów. Nowe latarnie zamontowane zostaną w gminach: Słupia (Jędrzejowska), Rytwiany, Łopuszno, Kielce, Obrazów i Nowa Słupia.

Autor: Iwona Murawska

01.07.2020 14:51

image 1.007.2020 Kielce. Podpisanie umów na wymianę latarni. Od lewej: Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Andrzej Gąsior - burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa zwraca uwagę, że dzięki wymianie oświetlenia, gminy nie tylko zaoszczędzą na kosztach, ale także zwiększy się w nich bezpieczeństwo. Gmina Słupia w powiecie jędrzejowskim, na wymianę oświetlenia ulicznego na ledowe, w 14 miejscowościach dostała ponad 1,1 mln zł, informuje jej wójt Tomasz Koper.

- Za te pieniądze będziemy chcieli wymienić 750 opraw przy oświetleniu ulicznym i dostawić dodatkowych 100 latarni. Do tej pory w ramach szukania oszczędności byliśmy zmuszeni włączać oświetlenie tylko w określonych godzinach. W okresie letnim było to od 21.00 do 23.00. Chciałbym, by po wymianie oświetlenia na ledowe latarnie świeciły się od zmierzchu do świtu - dodał Tomasz Koper.

W skali roku, gmina Słupia na oświetlenie uliczne wydaje około 200 tys. zł. Po zamontowaniu ledów uda się zaoszczędzić około 40 tys. zł rocznie.

Z kolei Nowa Słupia na modernizację oświetlenia w całej gminie otrzymała ponad 3,1 mln zł. Burmistrz Andrzej Gąsior informuje, że dzięki temu latarnie zostaną wymienione w 19 miejscowościach, co rocznie da około 300 tys. zł oszczędności.

1.007.2020 Kielce. Podpisanie umów na wymianę latarni. Od lewej: Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Tomasz Koper wójt Słupi w powiecie jędrzejowskimFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Na terenie naszej gminy jest ponad 2 tys. słupów, na których zamontowane są lampy. Wszystkie one zostaną wymienione na nowe. Obecne oświetlenie wymaga wielu napraw, wymiany sterowników. Mamy z tym duży problem, dlatego cieszymy się, że otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego - dodał Andrzej Gąsior.

Dofinansowanie na wymianę latarni ulicznych w wysokości prawie 3,5 mln zł otrzymała także gmina Łopuszno. Dzięki temu uda się zmodernizować oświetlenie w 29 miejscowościach.

Z kolei w gminie Rytwiany wymienione zostanie oświetlenie w 15 miejscowościach. Dofinansowanie na ten cel wyniosło ponad 1,7 mln zł. Natomiast gmina Obrazów otrzymała z urzędu 1,4 mln zł. Oświetlenie wymienione zostanie w 19 miejscowościach.

Także w Kielcach latarnie uliczne zostaną wymienione na energooszczędne. W ramach projektu zaplanowano wymianę wyeksploatowanych napowietrznych linii zasilających i wymianę prawie 1200 latarni na ledowe. Na ten cel gmina Kielce pozyskała prawie 3,4 mln zł dofinansowania.

W sumie do gmin trafi ponad 14 milionów złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kielce Andrzej Bętkowski Rytwiany Obrazów Nowa Słupia Łopuszno Słupia Jędrzejowska oświetlenie marszałek województwa świętokrzyskiego RK Jędrzejów RK Sandomierz RK Kielce Andrzej Gąsior Tomasz Koper
other news

Podobne wiadomości

Urząd marszałkowski nagrodzi muzealników

Urząd marszałkowski nagrodzi muzealników

Na sandomierską starówkę wraca nocne oświetlenie ulic

Na sandomierską starówkę wraca nocne oświetlenie ulic

Andrzej Bętkowski: powiaty mogą ubiegać się o wsparcie dla szpitali

Andrzej Bętkowski: powiaty mogą ubiegać się o wsparcie dla szpitali

Marszałek Bętkowski: imprezy kulturalne będą się odbywać

Marszałek Bętkowski: imprezy kulturalne będą się odbywać