Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będą: smród, szczury i insekty. Gmina Łopuszno nie chce kontrowersyjnych inwestycji

Władze gminy Łopuszno chcą zablokować kontrowersyjne inwestycje w miejscowości Naramów. Chodzi o biogazownię i 12 przemysłowych kurników, które miałyby produkować milion kurczaków tygodniowo. Przeciwko ich powstaniu protestują mieszkańcy, którzy obawiają się fetoru, hałasu i niedoborów wody.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

23.09.2020 11:14

image 23.09.2020 Naramów. Blokada inwestycji w Naramowie Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej rok temu. Od tego czasu nie ustają protesty mieszkańców.

- Będą: smród, szczury i insekty. Będziemy mieć tu tragedię - mówi pani Aleksandra.

- Nie chcemy tutaj ferm i nieprzyjemnych zapachów. To żadna przyjemność mieć takie sąsiedztwo - dodaje pani Zofia.

Irena Marcisz, wójt gminy Łopuszno informuje, że w odpowiedzi na protesty, rada gminy podjęła decyzję o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nowy dokument blokuje wszelkie budowy w Naramowie. To jednak dopiero początek drogi.

Przedsiębiorca złożył wniosek, a 4 instytucje wydają w tej sprawie opinie, a plan zagospodarowania jest dla nich pewną wskazówką. Uchwała blokuje powstawanie jakichkolwiek budynków na obszarze gdzie planowane są fermy, mieszkańcy innych części sołectwa Rudniki mogą stawiać domy i inne zabudowania.

Wody Polskie i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wydały już pozytywną opinię dla planowanych inwestycji, z kolei sanepid z uwagi na protesty mieszkańców nie podjął w tej sprawie ostatecznej decyzji. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska również ma zastrzeżenia co do lokalizacji biogazowni, którą zaplanowano na terenie przeznaczonym pod zalesienie. Ostateczna decyzja należy do wójta gminy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Łopuszno kurza ferma biogazownia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Wody Polskie RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

„Nie!' dla budowy ferm drobiu. Mieszkańcy protestują

„Nie!' dla budowy ferm drobiu. Mieszkańcy protestują