Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bałtów znów zachęca do ekologii. Mieszkańcy łatwiej uzyskają dotacje

Mieszkańcom gminy Bałtów będzie łatwiej oszczędzać wodę. W urzędzie gminy został otwarty punkt, w którym można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosków o dopłaty do instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe. Samorząd otrzymał wsparcie od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Autor: Emilia Sitarska

29.07.2020 14:09

image 29.07.2020. Bałtów. Otwarcie punktu, w którym można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosków o dopłaty do instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe. Na zdjęciu (od lewej): poseł Andrzej Kryj, Grzegorz Socha - zastępca dyrektora Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Hubert Żądło - wójt Bałtowa, Ryszard Gliwiński - dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, senator Jarosław Rusiecki Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wójt Bałtowa Hubert Żądło przypomina, że rok temu w gminie powstał podobny punkt programu „Czyste powietrze”. Okazał się strzałem w dziesiątkę. Korzystają z niego również mieszkańcy sąsiednich gmin.

- Jesteśmy szczególnie narażeni na suszę. Niedaleka odległość i działalność górnicza cementowni Ożarów powoduje obniżanie się wód gruntowych. Jest duża potrzeba, aby jak najwięcej mieszkańców wchodziło w tego typu programy - mówi wójt Hubert Żądło.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński informuje, że program realizowany jest od 1 lipca i od tamtej pory do instytucji trafiło ok. 500 wniosków. Dotacje przyznawane są na zakup i montaż sprzętu do gromadzenia deszczówki.

- Mieszkańcy mogą otrzymać dotację do 5 tysięcy złotych na zainstalowanie zbiorników. Minimalny zbiornik to dwa metry sześcienne, mogą być większe, uwzględnione są też oczka wodne oraz sprzęt rozprowadzający wodę po działce - informuje Ryszard Gliwiński.

- Wnioski są bardzo proste, można wypełnić je online - mówi Grzegorz Socha, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. - Wystarczy wejść na stronę funduszu, zarejestrować się, wypełnić wniosek w PDF, przesłać go przez portal albo wydrukować, podpisać i wysłać pocztą - informuje Grzegorz Socha.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS mówi, że gmina Bałtów aktywnie włącza się we wsparcie mieszkańców, aby ułatwiać kontakt z funduszem w celu pozyskiwaniu dodatkowych funduszy.

- Tej wody nam potrzeba i jej umiejętne zagospodarowanie pozwala oszczędzać pieniądze w gospodarstwach domowych. Podobnie jest z programem rządowym „Czyste powietrze” - mówi Jarosław Rusiecki.

Poseł PiS Andrzej Kryj zauważa, że susza szczególnie dotkliwa jest w rolnictwie. Jego zdaniem 100 milionów złotych w skali całego kraju to bardzo duża kwota. Zachęca także do korzystania z innych programów, choćby dotyczącego instalacji paneli fotowoltaicznych w ramach rządowego programu „Mój prąd”.

- Niesie to nie tylko wymierne skutki ekonomiczne, ale i dla środowiska. Nie tylko produkujemy prąd na własny użytek, ale także wprowadzamy zieloną energię - dodaje Andrzej Kryj.

W województwie świętokrzyskim w ramach programu „Moja woda” do rozdysponowania są cztery miliony złotych. Do tej pory złożono wnioski opiewające na połowę tej sumy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bałtów Jarosław Rusiecki WFOŚiGW RK Ostrowiec Św. Andrzej Kryj Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze” Hubert Żądło Grzegorz Socha program "Moja woda"
other news

Podobne wiadomości

Imponujący wynik WFOŚiGW. Wsparcie otrzymało 8 tys. gospodarstw

Imponujący wynik WFOŚiGW. Wsparcie otrzymało 8 tys. gospodarstw

WFOŚiGW z kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców w dobie pandemii

WFOŚiGW z kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców w dobie pandemii

Łatwiej złożyć wniosek na dotację do pieca

Łatwiej złożyć wniosek na dotację do pieca