Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Azja widziana okiem Andrzeja Strumiłły na wystawie w „Domu Praczki”

„Pielgrzym z okiem otwartym” - to tytuł wystawy fotografii i rysunków Andrzeja Strumiłły, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 24 kwietnia, o godzinie 18, na facebookowym profilu Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” oraz na kanale YouTube.

Autor: Dorota Klusek

24.04.2021 11:59

image 24.04.2021. Kielce. „Pielgrzym z okiem otwartym” - wystawa fotografii i rysunków Andrzeja Strumiłły Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Andrzej Strumiłło to artysta zasłużony nie tylko dla sztuki, ale i dla kultury polskiej. Jak podkreśla Olga Grabiwoda, kurator Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”, 9 kwietnia minął rok od śmierci artysty, więc wystawa ma charakter upamiętniający, rocznicowy.

- Twórca o ogromnym dorobku artystycznym i niezwykłym życiorysie, erudyta, malarz, poeta, grafik, ilustrator, ale też podróżnik. I to właśnie  z podróży do Azji pochodzą fotografie, które prezentujemy na wystawie - wyjaśnia.

Choć zwiedził cały świat, to właśnie Azja zachwyciła go najmocniej.

- Był zafascynowany kulturą i kanonami piękna. Do Azji podróżował najczęściej. Samych negatywów z owych wypraw pozostawił w swych zbiorach blisko 30 tys. Część z nich można obejrzeć w jego ostatnim albumie „Azja. Sacrum” - tłumaczy Olga Grabiwoda.

Na wystawie w „Domu Praczki” znalazły się wybrane fotografie, które składają hołd człowiekowi. To odwołanie do słów, które Andrzej Strumiłło zamieścił we wstępie do albumu „Azja.Sacrum”.

Napisał tam: „Pół wieku podróżowałem po Azji. Byłem pielgrzymem z okiem otwartym. Usiłowałem zbliżyć się do pojęć i światów nam niedostępnych. Szukałem odpowiedzi na istotę człowieczeństwa. Znałem europejskie akademie i czarny kwadrat Malewicza. O ikonosferze rozmawiałem z profesorem Mieczysławem Porębskim. Z dziesiątków tysięcy azjatyckich negatywów wybrałem do książki „Azja.Sacrum” fotografie świątyń i bogów, składając hołd Człowiekowi który je stworzył”.

- Mam nadzieję, że ta wystawa będzie mówiła, jak bardzo otwartym człowiekiem był Andrzej Strumiłło, jak bardzo uniwersalną była jego twórczość - zaznacza kurator.

Na kompozycję wystawy wpłynął album artysty.

- Dotyczy podróży do Indii, do Nepalu, Wietnamu, do Japonii, więc zachowaliśmy podział na te poszczególne kraje. Jest też wątek o niezwykłym miejscu, które artysta zbudował, stworzył, czyli jego dom  w Maćkowej Rudzie. Okazuje się, że to wszystko jest bardzo spójne. Jego podróże, azjatyckie zdjęcia, bardzo korespondują ze zdjęciami wykonanymi przez córkę pana Andrzeja, Annę Strumiłło z Maćkowej Rudy, więc jest to taka opowieść o podróży, która właściwie zaczyna się i kończy w naszym domu - mówi Olga Grabiwoda.

Ważne miejsce zajmie obraz pędzla artysty, który znajduje się w zbiorach „Dom Praczki”.
Wernisaż odbędzie się online w sobotę, 24 kwietnia, o godzinie 18.00. Będzie można go obejrzeć na facebookowym profilu Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” oraz na kanale YouTube. Kiedy instytucje kultury zostaną otwarte, wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. Potrwa do czerwca.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Dom Praczki wystawa fotograficzna RK Kielce Olga Grabiwoda Andrzej Strumiłło
other news

Podobne wiadomości

„Powtórzymy czas początku”. Wystawa w Domu Praczki już dostępna dla widzów

„Powtórzymy czas początku”. Wystawa w Domu Praczki już dostępna dla widzów

Balansujące rzeźby przed „Domem Praczki”

Balansujące rzeźby przed „Domem Praczki”

Harmonia świata Henryka Wańka w „Domu Praczki”

Harmonia świata Henryka Wańka w „Domu Praczki”

Uderzenie kolorem i oddziaływanie na zmysły na wystawie w „Domu Praczki”

Uderzenie kolorem i oddziaływanie na zmysły na wystawie w „Domu Praczki”