Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Andrzej Pruś: nigdy nasz region nie był tak wysoko notowany

- Mam nadzieję, że bezpowrotnie skończyły się czasy, gdy świętokrzyskie dołowało we wszystkich rankingach w Polsce pod względem rozwoju gospodarczego, czy zamożności mieszkańców - stwierdził Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, komentując ranking zamieszczony w piśmie samorządu terytorialnego "Wspólnota".

Autor: Marek Orkisz

04.08.2020 08:30 / Aktualizacja 04.08.2020 08:41

image Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Wynika z niego, że region zajął pod względem zamożności piąte miejsce w kraju. - To powiew optymizmu dla samorządów i mieszkańców oraz olbrzymi sukces - mówi przewodniczący.

Jak dodaje, nigdy nasz region nie był tak wysoko notowany i raczej był przykładem biednego i słabo rozwiniętego województwa. Pytany skąd bierze się tak znaczący wzrost w rankingach odpowiedział, że wynika to z rozważnej polityki finansowej prowadzonej przez samorząd województwa i poszczególne gminy i powiaty. W statystyce po uwagę brano przede wszystkim dochody własne. Tak wysoka pozycja zobowiązuje i staje się wyzwaniem szczególnie w okresie problemów gospodarczych związanych z koronawirusem. 

To także pierwsze efekty dobrej zmiany. Dwa lata temu Prawo i Sprawiedliwość przejęło odpowiedzialność za województwo. W ubiegłym tygodniu przygotowaliśmy strategię rozwoju na siedem lat, która zostanie poddana konsultacjom społecznym. To bardzo ważny dokument, który pokaże kierunki rozwoju regionu na najbliższe lata, także w kontekście wykorzystania pieniędzy unijnych.

Andrzej Pruś przypomniał że w ostatnich miesiącach znacznie przyspieszyło wydawanie bieżących unijnych pieniędzy. Trochę pomogła w tym sytuacja związana z koronawirusem, gdzie około 300 mln zł przeznaczono na ochronę zdrowia mieszkańców i zakup sprzętu dla szpitali.

ŚWIĘTOKRZYSKIE WŚRÓD NAJZAMOŻNIEJSZYCH REGIONÓW POLSKI [RANKING]

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Pruś RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie wśród najzamożniejszych regionów Polski [RANKING]

Świętokrzyskie wśród najzamożniejszych regionów Polski [RANKING]