Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Amerykańscy pancerniacy dotarli na polski poligon

Do Polski przyleciało ponad pięciuset Amerykanów z 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. Na poligon w Drawsku Pomorskim dotarł także sprzęt, to m.in. 55 czołgów Abrams oraz opancerzone pojazdy bojowe Bradley.

Autor: Dionizy Krawczyński

21.07.2020 15:03
Źródło: polska-zbrojna.pl

image Fot. / polska-zbrojna.pl

Amerykanie oraz żołnierze Wojska Polskiego biorą udział w ćwiczeniach EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise. Przedsięwzięcie ma przetestować zdolność do błyskawicznego przerzutu wojsk przez ocean i wprowadzenia ich do walki. Tym samym stanowi ono kontynuację manewrów „Defender Europe ‘20”, których scenariusz został okrojony za sprawą pandemii COVID-19.

- To część naszej narodowej strategii. Zależy nam na budowaniu zaufania wśród naszych sojuszników i doskonaleniu współpracy pomiędzy naszymi armiami - podkreśla podkreśla ppłk Ron Sprang z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie.

Ćwiczenia odbęda się na poligonie w Drawsku Pomorskim gdzie dociera już sprzęt, z którego będą korzystać żołnierze. Są to m.in. czołgi Abrams. 

- Pochodzą one z magazynów naszej armii rozmieszczonych w zachodniej Europie i zostały wysłane drogą lądową. Jednak część naszego sprzętu dotrze też drogą powietrzną - zapowiada ppłk Sprang.

W Drawsku amerykańscy pancerniacy będą współpracować z Polakami. Na poligonie ma się pojawić pluton ogniowy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyposażony w samobieżne moździerze Rak oraz pluton piechoty zmotoryzowanej z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

- Będziemy prowadzić trening artyleryjski podzielony na trzy fazy. Zaczniemy od zgrywania poszczególnych pododdziałów, a zakończymy na zintegrowanym ćwiczeniu, w którym wezmą udział także nasi polscy partnerzy - zapowiada mjr Brandon Kennedy z 1 ABCT i dodaje, że to doskonały sposób na wzmocnienie interoperacyjności pomiędzy oddziałami.


icon-tag

Tagi do tego wpisu

Strefa munduru poligon
other news

Podobne wiadomości

Amerykańskie czołgi Abrams przyjadą na polski poligon

Amerykańskie czołgi Abrams przyjadą na polski poligon