Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

40-lecie „Solidarności”. Dziś początek uroczystości [PROGRAM]

40 lat temu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Tę wyjątkową rocznicę uczci Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Przygotowano wiele imprez towarzyszących temu wydarzeniu. Rozpoczną się one dziś, a zakończą 16 września. Uroczystości odbędą się dziś także w Sandomierzu.

Autor: Robert Felczak , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Karol Żak , Monika Miller

30.08.2020 08:41 / Aktualizacja 31.08.2020 06:55

image 31.08.2019 Kielce. 39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności. Mieczysław Gójski i Waldemar Bartosz - Solidarność Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- W życiu człowieka 40 lat to sporo, ponieważ statystycznie jest to mniej więcej połowa życia, jednak dla instytucji niekoniecznie - twierdzi Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

- Szczególnie na Zachodzie. Tam, gdzie nie była przerwana ciągłość ustroju, są związki zawodowe, które mają po 200 lat. Może nie jesteśmy na początku, ale jesteśmy już dojrzali - mówi.

Przewodniczący dodaje, że jest wiele wartości, które na przestrzeni minionych lat się zachowały.

- Po pierwsze to działanie bez przemocy. To jest ewenement, ponieważ „Solidarność” de facto zmieniła system w Polsce, ale nie tylko, bo za naszym krajem poszły także inne. Przy tej zmianie żadna szyba nie została stłuczona, już nie mówiąc o innych szkodach. Po drugie to działanie na rzecz ludzi - zauważa Waldemar Bartosz.

Obchody 40-lecia istnienia związku rozpoczną się dziś o godzinie 12.00, gdy nastąpi otwarcie biblioteki i prezentacja wydawnictwa „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981”. (Kielce, ul. Planty 16A, 1 piętro).

ŚWIĘTOKRZYSKIE ZESZYTY ZWIĄZKOWE - „KALENDARIUM SOLIDARNOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ 1980-2020” [POBIERZ]

Następnie, o godzinie 16.30, na placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, otwarta zostanie wystawa „Tu rodziła się Solidarność”. O godzinie 17.20, na skwerze im. Stefana Żeromskiego złożone będą kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”.

Z kolei o godzinie 18.00 w katedrze odbędzie się msza święta sprawowana przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji ojczyzny i świata pracy. Po niej, o godzinie 19.00, zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki na placu Najświętszej Maryi Panny.

W związku z 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” przygotowano także wystawę pt. „Nie ma wolności bez Solidarności! - archiwalia ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kielcach i Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność”. Można ją oglądać na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Kielcach.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

KIELCE, 31 sierpnia 2020 r.

godz. 12.00

Otwarcie biblioteki i prezentacja wydawnictwa: „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981” autorstwa dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego i Marzeny Grosickiej z Delegatury IPN w Kielcach. (Kielce, ul. Planty 16A, I piętro).

 

godz.16.30

Wystawa: „Tu rodziła się Solidarność” – ekspozycja plenerowa, organizowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, prezentująca – w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym – masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980r. (Kielce, Plac NMP).

 

godz. 17.20

Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ "Solidarność", (Kielce, Skwer im. Stefana Żeromskiego, vis-à-vis Bazyliki Katedralnej).

 

godz. 18.00

Msza Święta sprawowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, w intencji Ojczyzny i Świata Pracy – Bazylika Katedralna (Kielce, Plac NMP 3).

 

godz. 19.00

Złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Kielce, Plac NMP 3).

 

KIELCE, 3 września 2020 r.

godz. 12.00

„Demonstracja uliczna „Solidarności” – inscenizacja. OMPiO-Wzgórze Zamkowe

 

KIELCE, 10 września 2020 r.

godz. 12.00

Wystawa: „NSZZ Solidarność – nasze początki”. Wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

KIELCE, 16 września 2020 r.

„Chrońmy naszą historię” - warsztaty organizowane przez Archiwum Państwowe w Kielcach dla działaczy „Solidarności”, w zakresie profilaktyki konserwatorskiej dokumentów przechowywanych w domowych archiwach.

Również w Sandomierzu odbędą się dzisiaj obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Uroczystości wspólnie organizuje kilka środowisk, m.in. poseł PiS Marek Kwitek, Klub Gazety Polskiej i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, który powiedział, że przy takich wydarzeniach trzeba być razem i jednoczyć się.

- Strajki i podpisywanie porozumień sierpniowych - od tego wszystko się zaczęło. Nawet stan wojenny nie zdławił tego ruchu i towarzyszącej jej euforii. Odzyskanie niepodległości w 1989 roku było zwieńczeniem tego trudu - stwierdził burmistrz.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.30 w bazylice katedralnej mszą świętą w intencji ojczyzny. Następnie zebrani przejdą na Skwer Solidarności, gdzie przy pomniku odśpiewany będzie hymn państwowy, złożone zostaną wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze. Z występem okolicznościowym wystąpi Wojciech Leśniewski z Sandomierskiego Studia Piosenki.

Organizatorami uroczystości są także: Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Pamięć i Solidarność, miejskie struktury PiS w Sandomierzu, klub radnych miejskich i powiatowych PiS.

Ponadto, jak informowaliśmy, z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł. Na awersie przedstawiono hasło umieszczone na kominie Stoczni Gdańskiej. Zawarto w nim żądania wolności - prawa naturalnego człowieka. Na rewersie monety widnieje natomiast tłum protestujących i kontur Polski podkreślający masowość protestów na obszarze całego kraju. Srebrna moneta wyemitowana została w nakładzie 11 tysięcy sztuk, a jej cena wynosi 130 zł.

ZAPRASZAMY DO SŁUCHANIA PODCASTÓW POŚWIĘCONYCH HISTORII NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NSZZ Solidarność NBP Waldemar Bartosz RK Starachowice RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

40 lat „Solidarności” w kieleckich archiwach

40 lat „Solidarności” w kieleckich archiwach

Wystawa o początkach niezależnych związków zawodowych

Wystawa o początkach niezależnych związków zawodowych

Kalendarium, moneta, wystawy i koncert. Solidarność świętuje jubileusz 40-lecia [PROGRAM]

Kalendarium, moneta, wystawy i koncert. Solidarność świętuje jubileusz 40-lecia [PROGRAM]

Jubileusz wielkiego ruchu. 40 lat Solidarności na wystawie

Jubileusz wielkiego ruchu. 40 lat Solidarności na wystawie