Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

230 milionów dla świętokrzyskich samorządów. Jak je zdobyć?

Prawie 230 mln zł trafi do województwa świętokrzyskiego z tzw. tarczy dla samorządów. Jest to możliwe dzięki utworzeniu Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Autor: Michał Kita

27.07.2020 14:51

image 06.07.2020. Staszów. Plac targowy. Wiceminister sportu Anna Krupka i poseł PiS Marek Kwitek zachęcali do głosowania w drugiej turze wyborów na Andrzeja Dudę. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jak informuje poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości, aby skorzystać z rządowego wsparcia, samorządy od dziś do 10 sierpnia mogą składać elektroniczne wnioski do wojewodów.

- Wnioski kierowane do wojewody są bardzo uproszczone. Następnie do 17 sierpnia wojewoda, przekaże zapotrzebowania inwestycyjne gmin i powiatów do Prezesa Rady Ministrów. Tam powstanie specjalna komisja, złożona z przedstawicieli trzech ministerstw, która będzie zatwierdzać wypłatę środków. Decyzje w tej sprawie będą bardzo szybkie. Pieniądze na konta samorządów mogą wpływać już pod koniec sierpnia i na początku września - dodaje poseł.

Marek Kwitek podkreśla, że niezwykle ważne w funkcjonowaniu Funduszu Inwestycji Lokalnych jest fakt, że to wsparcie może zostać wykorzystane na zabezpieczenie wkładu własnego samorządów.

- W związku z pandemią zmniejszyły się dochody gmin i powiatów, dlatego ten potężny zastrzyk gotówki będzie niezmiernie pomocny. W skali województwa świętokrzyskiego to prawie 230 mln zł., łącznie w kraju 6 mld zł. To ogromna kwota, która przyczyni się także do ratowania miejsc pracy dla przedsiębiorców i lokalnych firm, które będą mogły starać się realizować te inwestycje.

Świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Fundusz Inicjatyw Lokalnych zostanie powiększony o dodatkowe 6 mld zł, na które nabór ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Marek Kwitek Mateusz Morawiecki wojewoda świętokrzyski RK Kielce Fundusz Inicjatyw Lokalnych
other news

Podobne wiadomości

Fundusz Dróg Samorządowych działa. Kolejna ulica dzięki rządowej dotacji zmodernizowana

Fundusz Dróg Samorządowych działa. Kolejna ulica dzięki rządowej dotacji zmodernizowana

Fundusz Sprawiedliwości z pomocą dla ofiar przestępstw

Fundusz Sprawiedliwości z pomocą dla ofiar przestępstw

Fundusz Dróg Samorządowych rozwija samorządy i pobudza gospodarkę [LISTY ZADAŃ]

Fundusz Dróg Samorządowych rozwija samorządy i pobudza gospodarkę [LISTY ZADAŃ]