Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO GDAŃSK. Jest decyzja w sprawie zawieszenia finansowania projektu Ostrołęka C przez Grupę Energa i Eneę SA

Grupa Energa i Enea SA zawieszają finansowanie projektu elektrowni w Ostrołęce. W przesłanym do mediów oświadczeniu spółka Skarbu Państwa tłumaczy, że istotnymi okolicznościami, znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu, są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej.

14.02.2020 10:46
Źródło: Radio Gdańsk

image   Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

To wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wobec sektora elektroenergetycznego oraz publiczne wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100 procent akcji Energi.

- Strony porozumienia postanowiły zawiesić finansowanie budowy Ostrołęki C z uwagi na wystąpienie ważnych czynników otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania. Zmienne warunki wymagają przeprowadzenia szeregu dalszych analiz, w tym parametrów technicznych oraz ekonomicznych - czytamy w oświadczeniu.

W maju 2019 r. Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego - planowanej elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce.